Çipras’ın üç ay içinde 150 reformu uygulamaya koyması gerekiyor

Yunanistan’daki erken genel seçimlerden zaferle çıkan SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ı zor günler bekliyor.

Bir taraftan halka vaadettiği sancılı kemer sıkma önlemlerini yeniden müzakere etmesi beklenen Çipras’ın diğer yandan da Avrupa Birliği ve kreditörlerin 86 milyar avro karşılığında dayattığı kurtarma paketinin reformlarını uygulaması bekleniyor.
Yeni kurulacak hükümetin yıl sonuna kadar başta vatandaşlardan daha fazla vergi alınması olmak üzere, erken emeklilik olanaklarının kısıtlanması, emeklilik primlerinin yükseltilmesi, bankaların yeniden sermayelendirilmesi, sermaye kontrolününün kaldırılması ve elektrik idaresinin özelleştirilmesi gibi 150 reformu uygulamaya sokması gerekiyor.
Reformlar çerçevesinde vergi artışından aralık ayının sonuna kadar devletin kasasına 18,1 milyar avro girmesi gerekiyor, aksi taktirde hükümetin daha sıkı önlemlerle karşılaşması söz konusu.
Uzmanlarsa, yeni hükümeti bekleyen bu sürecin kolay olmayacağını ancak reformların doğru adımlar atılarak uygulanabileceğini söylüyor.
Yunanistan-Avrupa ve Dış Politika Vakfı Genel Sekreteri Thanos Dokos, “Çipras, bütün samimiyetiyle bu reformların kısa vadede zor ancak uzun vadede Yunan halkının yararına olacağını anlatırsa başarılı olabilir” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Read Previous

TV 21 Yayın Hayatına Başladı

Read Next

Makedonya Süper Kupa Heyecanı

348 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *