Çipras: Adaları askerden arındırmak söz konusu değil

Υaklaşan seçimler öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan SYRIZA Genel Başkanı Aleksis Çipras, Türkiye’ye yönelik mesajlar verdi.

Yunanistan’da yaklaşan seçimler öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan ana muhalefet SYRIZA Genel Başkanı Aleksis Çipras, Türkiye’ye yönelik mesajlar verdi.

“Sadece Yunanistan için değil, Türkiye’de de çok ilginç bir yarış var.” diyen Çipras, “Çünkü komşu ülkede neredeyse 20 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yenilmesi gibi çok büyük ve güçlü bir olasılıkla ilk kez karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemde Türkiye ile AB ve ABD arasında yeni bir diyalog dinamiği oluşacağını tahmin ettiğini ekleyen Çipras, şunları söyledi:

“Yunanistan bu yeni pozitif gündemde kendi şartlarını belirlemek için uyanık olmalıdır. Stratejimiz, pozitif gündemi ve örneğin Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir gümrük birliği olasılığını Lahey’e başvuruyla ilişkilendirmek için kullanmak olmalıdır. Böylece kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge konusundaki anlaşmazlıklarımızla ilgili kritik mesele, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda çözülebilir. Ancak Yunanistan’ın topraklarını tehlikeye atmayacağı, yani gri bölgelerin söz konusu olmadığı ve Yunanistan’ın topraklarını savunma hakkına sahip olduğu gibi dokunulmaz bir koşulla. Dolayısıyla adaları askerden arındırma söz konusu değildir.”

milletgazetesi.gr

Read Previous

Bölgede kendisini “Karadağlı” olarak tanımlayanların sayısı hızla azalıyor

Read Next

Bulgaristan vatandaşlarının dörtte biri inme geçirme riski taşıyor