Bölgede kendisini “Karadağlı” olarak tanımlayanların sayısı hızla azalıyor

Karadağ dışındaki bölge ülkelerinde milliyetini Karadağlı olarak tanımlayanların sayısı son otuz yıl içerisinde 126 bin kişi azaldı.

Sırbistan’da 10 yıl önceki nüfus sayımında kendisini Karadağlı olarak tanımlayan 20 bin kişi, 2022’deki nüfus sayımında milliyet değiştirdi. 

Özgür Avrupa Radyosu’nun haberine göre veriler, son otuz yıl içerisinde Hırvatistan’daki Karadağlı nüfusunun 5, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek’teki Karadağlı nüfusunun ise üç kat azaldığını ortaya koydu.

Demograf Miroslav Doderovic’in açıklamalarına göre Karadağlılık kimliğinin reddedilmesindeki etken, Karadağ’ın yurt dışında yaşayan vatandaşlarına ilişkin ilgisizliği. Karadağ Üniversitesi Tarih Enstitüsü’nden Danilo Kalezic ise sorunun Belgrad’ın ve Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesinin “Büyük Sırbistan” politikaları ve bölgede yaşayan Karadağlıların asimile edilmesine yönelik çalışmaları olduğunu ileri sürüyor.

Karadağ’ın kendi içerisinde de bir milliyet olarak “Karadağlılık” kimliğini reddeden siyasi parti, gazete ve kültür dernekleri de bulunuyor. Sırp Ortodoks Kilisesi de Karadağlı kimliğini bazı durumlarda tamamen ve bazı durumlarda kısmen reddeden kurumlar arasında yer alıyor.  

Özgür Avrupa Radyosu’na konuşan bazı Karadağ vatandaşları, bazen şakayla karışık bazen de doğrudan eleştirilerin hedefi oldukları için kendilerini Karadağlı değil Sırp olarak tanımladıklarını ifade etti.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 620 bin seviyesinde bulunuyor. 

Balkan News

Read Previous

Yunanlılar, Bulgaristan’da en kalabalık öğrenci topluluğu

Read Next

Çipras: Adaları askerden arındırmak söz konusu değil