Charlie Hebdo’dan Skandal Aylan Kurdi Karikatürü

İslama ve sığınmacılara saldırgan karikatürleriyle tanınan Fransız dergi Charlie Hebdo, cesedi Bodrum sahiline vuran 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi karikatürüyle bir skandala daha imza attı. Aylan’ın yaşadığında ne olacağını soran dergi, çizdikleri küçük cansız bedene tacizci yakıştırması yaptı. Karikatür sosyal medya’da büyük tepki aldı.

Karikatürü İslam karşıtlığı ve sığınmacı düşmanlığı üzerine geliştiren Fransız derginin ‘Riss’, Laurent Sourisseau adlı çizerinin imzasının taşıyan karikatürde, Aylan Kurdi’nin büyüdüğünde ‘Almanya’daki tacizcilerden biri olabileceği’ resmediliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ‘Göçmenler’ başlıklı karikatürde Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cesedi bir balon içinde görünüyor ve yanında “Küçük Aylan büyüdüğünde ne olurdu?” diye soruluyor. Bu sorunun altında da koşarak kaçan bir kadını, elleri açık halde kovalayan iki erkek görülüyor.

resized_2a21f-e61aac43aylancharliehebdoKarikatürün altında da Fransızca’da arkadan elle tacizde bulunanlar için kullanılan ‘Tripoteur’ kelimesi kullanılarak “Almanya’da tacizci” olabileceği ifade ediliyor.

Charlie Hebdo’nun bu karikatürü, Almanya’nın Köln kentindeki yılbaşı kutlamalarında 100’e yakın kadının göçmenlerden oluştuğu belirtilen gruplar tarafından toplu tacize uğramasının ardından geldi. Hiciv tarzı mizahı benimseyen dergiye sosyal medyadan tepki yağdı ve dergi ‘ırkçılık’ yapmakla suçlandı. Twitter kullanıcıları karikatürü “iğrenç”, “zevksiz” sözleriyle eleştirdi ve ‘İslamofobik’ olmakla suçladı.

Tartışma yaran bu karikatür, derginin hedef olduğu ve aralarında ünlü karikatüristlerinde bulunduğu 10 kişinin öldüğü silahlı saldırının birinci yıldönümünden bir hafta sonra yayımlandı.

Geçen yıl Ocak ayındaki saldırının ardından yayımlanan provokatif karikatürler dergi içinde de tartışmalar doğurmuştu. Charlie Hebdo, önde gelen karikatüristlerinden ve saldırı sonrası ilk sayıyı tasarlayan Luz dergiden istifa etti.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

‘The Art of Banksy’ Dünyada İlk Kez İstanbul’da Sergilendi

Read Next

Kosova Demokratik Partisi İstanbul’daki Teror Saldırısını Kınadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *