Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, fiziksel katılımlı eğitimin öğrencilerin çıkarına olduğunu söyledi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska Yegunovce’deki Aleksandar Zdravkovski okulu spor salonu açılışında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak sağlık otoriteleri tarafından verilen tüm talimatlara uyduklarını söyledi.

Carovska, “Belirli bir belediyede veya belirli bir bölgede genel eylem için farklı talimatlar varsa, Eğitim ve Bilim Bakanlığı buna uyarlanacaktır. Şu anda hiçbir ilde, hiçbir belediyede veya bölgede farklı talimatımız yok ve bu nedenle ulusal düzeyde eğitim politikasını aynı yoğunluk ve aynı söylem talimatıyla devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çocukların derslere katılıp katılmayacağına kimin karar vereceği sorulan Carovska, buna bakanlık veya hükümet tarafından değil, okulların kendilerinin karar vereceğini söyledi.

Carovska, “Programın ve Hükümetin kararında, tıbbi olmayan nedenlerle, okulun buna karar vermek için yeterli argümana sahip olacağı açıktır. Eğitim ve Bilim Bakanlığı ve Hükümet karar vermeyecek, ancak bunlar bireysel vakalar, okullarda kimin konuşmaya geleceğine bağlı olarak okullarda ebeveynler veya veliler olarak argümanlar sunmak zorunda kalacakları nadir vakalar. Okulun kendisi, öğretim kadrosu ve müdür ile birlikte okula gelecek her bir isteğe karar verecektir.” diye konuştu.

Okulda olmanın öğrencilerin çıkarına olduğunu vurgulayan Carovska, “Artık ülke olarak protokollere göre böyle bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Tabii ki, ulusal veya bölgesel düzeyde sağlık durumu değişiyor ve sağlık komisyonu farklı talimatlar verecek. Biz Eğitim ve Bilim Bakanlığı olarak tavsiyelerine hem şimdiye kadar hem de bundan sonra sürekli olarak saygı duyacağız.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 16 bin 955 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Zaev: Mickoski tüm topluluklara hitap etmeli aksi halde sürekli kaybedecek