Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, çarşamba günü fiziksel katılımla başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde yaptığı açıklamada, öğretim modeli hakkında tartışmaya mahal olmadığını, kararın argümanlara ve önerilere dayandığını söyledi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska Probiştip’deki Nikola Karev okulu ziyaretinde yaptığı açıklamada, bugün ülkedeki liselerin müdürleri ile bir toplantı yapılacağını ve konuşmanın konusunun öğretim modeli değil öğretim yılının başlangıcı olacağını doğruladı.

Liselerdeki öğretimle ilgili tavrının ne olduğu sorusunu yanıtlayan Carovska, öğretim kararlarının kişisel görüşlerle değil, Hükümet tarafından parametrelerle karar verildiğini söyledi.

Carovska, “Bakanların tavrı diye bişey yok. Size sunduğum diğer her şey, Hükümetin Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun argümanları ve tavsiyeleri temelinde kabul edilen bir tutumudur. Spekülasyon yapılan her şey öğrenmeye, öğrencilere veya devlete fayda sağlamaz.” diye konuştu.

Protokollerle ilgili olarak, çok uzun zaman önce yayınlandıklarına ve onları okumak isteyen herkese – öğretmenler, müdürler, öğrenciler, veliler ve medya – erişilebilir olduğuna dikkat çeken Carovska, “Dezenfeksiyon, maske ve ayrıca okul salonu ve okul kantinlerinin kullanımı açıkça belirtilmiştir. Orada açıkça belirtilen detayları görmenizi ve kamuoyuna sunmanızı rica edeceğim. Sınıfların cihazlarla havalandırılmasının yasaklanması önemlidir, ancak açık pencereler, açık kapılar olmalıdır. Öğrenciler teneffüs sırasında maskeleri çıkarmak için dışarı çıkabilirler, ancak sınıfta kaldıkları süre boyunca yüzeylerin sürekli dezenfeksiyonu, sürekli el dezenfeksiyonu yapılmalı ve yüz maskeleri takılmalıdır.” değerlendirmesinde bulunud.

Önceki Haber

TDP heyetlerinden sayım ve seçim ziyaretleri

Sonraki Haber

Çavuşoğlu, Sırbistan’a gidecek