Kuzey Makedonya’nın önemli aydınlarından Prof. Dr. İsmail Bardhi’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle farklı bir giriş yaptığımız ramazan ayıyla ilgili kaleme aldığı “Camisiz ve Teravihsiz Ramazan 2020” başlıklı yazıyı ilginize sunuyoruz.

Allah’ın peygamberi Muhammed Mustafa (sav) dedi ki: “…. orucun başlamasıyla şeytan da zincire vurulur.”. Fakat insan ve doğa için tahayyül edilemez olan farklı şeytanlar ortaya çıktı. Bu dönemin paradokslarından biri de Müslümanların nadiren de olsa “birleşmiş” olmaları ve birleştiklerinde bile yok olmalarıdır.

Buna örnek olarak, Kuran’a, Sünnet’e ve insanların ruhlarıyla uyuşmayan çeşitli oluşumlar yaratarak, yozlaşmış ve suistimal edilmiş dini halifelik hakkında ne söylendiği anlaşılmayan Ramazanların ve Bayramların başlangıçlarını hatırlayın. Paradoks olduğunu söyledim, zirâ 150 yıldır hiçbir konuda anlaşamayan Müslümanlar ve dini “liderler” da dahil olmak üzere, yekünunun şimdi görülmemiş bir itaat ve inançla birleşmesi paradoks değil midir?

Onları dinî halifelik emirleri bile birleştiremezken, günümüzde ne başlangıcı ne de sonu akılla örtüşmeyen bir “virüs” imamları camide kimin 3-4 kişi ile namaz kıldığını ispiyonlama noktasına getirdi. Allah’a şükürler olsun ki oruç tutmamızı yasaklamadılar. Şahsen, İslam’ı Müslümanlardan ve insanlığı “para ve kapitalizmin çılgınlığı” riskinden kurtarması için Allah’a dua ediyorum.

Cezalandırılmış ve aşağılanmış olsanız ve hissetseniz bile iftar vaktini en iyi şekilde geçirmenizi, en azından televizyonu kapatıp ve sanal “dünya” ile ilişkinizi kesip kendinizi “cezalandırmanızı/kapatmanızı” istirham ederim. Allah’a “deli” olarak kurtuluş ve doğru yol için dua edin. Ebu Hureyre r.a, Allah’ın Peygamberi’nin “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Buhari) dediği rivayet edilir.

Önceki Haber

Halkbank’ın bağışıyla Üsküp Şehir Parkı’ndaki 19 köprü yenilenecek

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te kısmi sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 4 =