Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını engellemek amacıyla katı önlemler alan bazı Avrupa ülkeleri, salgının yayılma hızının yavaşlamasıyla tedbirleri gevşetmeyi sürdürüyor. 

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonunda (FBIH) 21 Mart’tan beri uygulanan gece sokağa çıkma yasağı bugünden itibaren kaldırıldı.

FBIH Sivil Koruma Birimi Başkanı Fahrudin Solak, yaptığı açıklamada, her gün 20.00-05.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını duyurdu.

 

– Sırbistan’da bu hafta da sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Sırbistan’da bazı tedbirler kademeli olarak kaldırılsa da mokağa çıkma yasağı bu hafta sonu da uygulanmaya devam edecek. Bugün saat 18.00’da başlaması planlanan sokağa çıkma yasağı, pazartesi günü saat 05.00’a kadar sürecek.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bugün Sırbistan’da görevli Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri ile Kovid-19 salgınını görüştü. Toplantının ardından açıklama yapan Vucic, salgınla mücadelede AB’nin gönderdiği yardımlar için teşekkür etti.

Bu arada, salgın tedbirleri kapsamında toplu ibadet etmek yasak olduğundan, ramazan ayının ilk cuma namazı birçok ülkede cemaatsiz kılındı. Bazı ülkelerde, cuma namazları müftülüklerin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

 

AA

 

Önceki Haber

Camisiz ve Teravihsiz Ramazan 2020

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop’tan “Üsküp” tweeti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 − 4 =