Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne girmesiyle birlikte gelir artışı bekleniyor

Bulgaristan Merkez Bankası (BMB) Başkanı Dimitır Radev bTV’ye verdiği demeçte, “Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne katılması durumunda hane halkı gelirlerinin artmasına yol açacak” diye kaydetti. Radev, artan enflasyona rağmen bankacılık sistemimizin istikrarlı olduğu konusunda kararlıydı.

BMB Başkanı, “Sendikaların bu sürecin en büyük destekçilerinden biri olması tesadüf değildir. Önümüzdeki 2 yıl içinde bizi bekleyen büyük hacimli işi yapmaya hazırız, siyasi açıdan nasıl gelişmeler yaşanacağını göreceğiz. Avro’nun 1 Ocak 2024’te tedavüle gireceği yönünde açıklamalar yapıldı, bunun böyle olup olmadığını göreceğiz” diye kaydetti.

Radev, ayrıca Avrupa Birliği’nin ortak para birimine geçişin bir avronun 1.9553 leva değerinden sabit işlem görmesi durumunda olacağını söyledi. Avro Bölgesi’ne girdiğimizde insanların leva cinsinden mevduatlarının otomatik olarak avroya çevrileceğini de sözlerine ekleyen Radev, “Her iki para birimi de nispeten kısa bir süre, yaklaşık bir ay kullanılabilecek ve başlangıçta fiyatlar hem avro hem de leva olarak açıklanacak” dedi.

İnsanları bu eğilime alıştırmak için bu uygulama, Avro Bölgesi’ne girişten 6 ay önce başlayacak ve ondan sonra bir yıl devam edecek.

Radev, bütçe açığının Avro Bölgesi’ne katılmayı durdurabilecek kriterlerden biri olduğunu, ancak Bulgaristan’ın bu göstergede çok iyi bir başlangıç ​​konumunda olduğunu açıkladı.

BMB Başkanının ifadesine göre, Covid-19 salgını sırasında bankalardaki mevduatlar arttı, konut alımında da bir sıçrama oldu.  

Enflasyonla ilgili BMB Başkanı, gelecek yıl fiyat istikrarı sağlanacağını tahmin ediyor.

Kircaalihaber

Read Previous

Brüksel, diyaloğun devamını sağlamakta başarısız oldu

Read Next

Blinken, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Ukrayna’yı görüştü