Kosova ile Sırbistan arasında en yüksek siyasi düzeyde diyalog çerçevesinde yakın zamanda yeni bir toplantı olması pek olası değil.

Süreç hakkında bilgilendirilen Avrupa Birliği (AB) yetkilileri 6 Aralık Pazartesi günü, ne Priştine ne de Belgrad’ın şu anda yapıcı bir diyaloga girmeye hazır olmadığını söyledi.

AB sözcüsü Peter Stano yaptığı açıklamada, bir sonraki toplantıyı düzenlemenin ön şartının,  tarafların,  vatandaşlarının yararına somut sonuçlar üzerinde anlaşmaya istekli bir yaklaşım göstermeleri olduğunu hatırlattı.

“Bu yılki iki toplantıdan sonra, bir sonraki toplantının ön şartının her iki tarafın da anlaşmaya istekli olması gerektiğini açıkça belirttik” diyen Stano, , “AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Diyalog Temsilcisi Miroslav Lajçak’ın diplomasisi arasındaki son temaslar, şu anda herhangi bir hazırlık olmadığını gösterdi.” dedi.

Avrupa dışişleri bakanlarının NATO ile yaptığı toplantıda Riga’dan gelen Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın bir an önce müzakere masasına dönmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

AB: Savunma teknolojisi alanında büyük güçlerin çok gerisindeyiz

Sonraki Haber

Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne girmesiyle birlikte gelir artışı bekleniyor