Bulgaristan Çevre ve Su Bakan Yardımcısı Slaveya Stoyanova, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, “Kurumlar arası bir çalışma grubu, bazı plastik ürünlerin kullanımının sınırlandırılmasını tartışacak. Çevre ve Su Bakanlığında çeşitli kurumlarda görevli uzmanların yer aldığı bir çalışma grubu oluşturuldu. Hazırlanan proje ile ilgili istişareler Nisan-Mayıs döneminde yapılacak” diye kaydetti.

Kullanımı yasaklanacak tek kullanımlık plastik ürünler listesinde, plastik tabakları ve kulak temizleme çubukları, pipetler ve balon takma çubukları gibi aletleri içermekte.

Stoyanova, “Avrupa Birliği (AB) mevzuatına göre üye devletler, ekolojik ürünler olarak alternatifleri bulunan plastik ürünlerin satışını temmuz ayına kadar durdurmalı. Mevzuat değişiklikleri hazırlanırken son tarih dikkate alınacak” diye kanaat getirdi.

AB kuralları ayrıca yeni geri dönüşüm hedefleri ve üreticiler için daha fazla sorumluluk dayatıyor. Çevreciler, sorumlu kurumların kararlı eylemde bulunmasında ısrar ediyor.

Dünya İçin Derneğinde görevli çevre uzmanı Danita Zariçinova, bu direktifin Bulgaristan mevzuatına aktarılması, uygulanması ve kontrol edilmesi konusunda ısrar etmeye devam edeceklerini açıkladı.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

SDSM’dan, VMRO DPMNE’ye nüfus sayımı yanıtı

Sonraki Haber

Bakan Akar: Yunanistan’la yapacağımız görüşmelerle meselelerin hukuk çerçevesinde ele alınmasını umuyoruz