Bulgaristan’da küçük kasabalardaki restoran sahipleri, mekanlarını kapatma veya girişte yeşil sertifika gösterme şartını uygulayarak faaliyete devam etme arasında bir ikilemle karşı karşıya olduklarının sinyalini veriyorlar.

2020’de Kovid-19 salgınının başlangıcında Bulgaristan’da yaklaşık 21 500 kafe, bar, restoran ve disko vardı. Bu yıl bu sayı 18 183, yani Bulgaristan’daki yeme-içme ve eğlence mekanlarının sayısı geçen bir yıl içinde 3300’ün biraz üzerinde düştü.

Pernik şehrinin ana caddesinde bulunan bir mekanda garsonluk yapan Lozan Kirilov, BTV’ye verdiği röportajda bu mekanı kimsenin ziyaret etmediğini belirtti. Yeşil sertifika sahibi olmayan müşterilerin mekana girmesine izin vermediklerini aktaran garsonun ifadesine göre, sabah mekanı açar, masaları dizer ve bununla işi biter.

 İş olmaması ve müşteri azlığı Kazanlık şehrinde şimdiden bir restoranın kapanmasına neden oldu. Restoran sahibi, kredilerinin bir kısmını geri ödemek için muhtemelen mülkünü satmak zorunda kalacağını belirtiyor.

İnsanların girişte yeşil sertifika istenen yerleri ziyaret etme isteksizliği nedeniyle söz konusu bar ve kafe sahipleri, düşük ciroyu ve sabit maliyetleri dikkate alarak devletin yeşil sertifika uygulaması ile çalışmalarına izin vermesi yerine onları kapatmasının daha iyi olacağını düşünüyorlar.

Kirilov, “Mekanlarımız kapalıyken ve çalışmazken devletten çeşitli tedbirler kapsamında yardım aldığımız için daha iyiydik. Artık kafe ve restoranlar açık ve devlete değil, sahip olmadıkları müşterilere güvenmek zorundalar” diye ifade etti.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

AB, Kosova’da gazi sayısının belirlenmesini talep ediyor

Sonraki Haber

Sırbistan, savaş suçlusu Mladic’in duvar resmini korumaya aldı