Kültürel Etkileşim Derneği, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliğinin desteğiyle 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle “Bulgaristan’da Kültür Hayatımız” konulu bir yarışma düzenliyor.

Katılımcıların, Bulgaristan’daki kültür hayatımızı yansıtan; şiir, mâni, tekerleme, bilmece, ninni, hikâye, masal ve efsaneler ayrıca, yaşatılan gelenekler, folklor ve yemek tarifleri gibi konularda Türkçe hazırlayacakları-derleyecekleri eserleri, mümkünse fotoğraf veya videolarla destekleyerek yarışmaya katılmaları beklenmektedir.

Yarışmaya 7’den 77’ye her yaş grubuna açıktır.

Son Başvuru Tarihi: 19 Şubat 2021


Yarışmanın kapsamı:

Sofya Kültürel Etkileşim Derneği, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği’nin desteğiyle “Bulgaristan’da Kültür Hayatımız” başlıklı bir kültür yarışması düzenlemektedir. Yarışmaya sunulacak eserlerin Türkçe olması esastır. Yarışmacılar eserlerini yazılı olarak sunabilecekleri gibi video ve fotoğraf çekmek suretiyle hazırlayabileceklerdir. Eserlerde Türkçe ve görsel kullanımına yer verilmesi eserin dereceye girme şansını artıracaktır. Yarışmada dereceye giren eserler Kültürel Etkileşim Derneği ve T.C. Sofya Büyükelçiliği’nin facebook sayfalarında yayınlanacaktır.

Örnek eser konuları: Paşmaklı (Smolyan) bölgesinde kullanılan kilim motifleri, Balçık’ta düğünler ve şölenler, Hezargrad’daki (Razgrad) İbrahim Paşa Camii, Kırcaali’de kış yemekleri, Rodop efsaneleri, Köstendil’deki tarihi mirasımız, Mestanlı’dan çıkan ünlü isimler, Deliorman’da söylenen ninniler, Tuna boylarından hikayeler, şarkılar vb. (Örnekler yalnızca fikir vermeleri amacıyla belirtilmiştir.)

Yarışmaya katılım şartları:
– Yaş sınırlaması: Yarışmaya arzu eden her yaştan yarışmacı katılabilir.
– Son Başvuru Tarihi: 19 Şubat 2021
– Elektronik Posta ile başvuru için : [email protected]
– Whatsapp ve Viber ile başvuru için : +359 89 6359440
– Ayrıntılı Bilgi ve sorular için telefon: +359 89 6359440
– Yarışmaya her katılımcı en fazla bir eserle katılabilir.
– Gönderilen fotoğraflara en az beş cümle Türkçe açıklama eklenmelidir.
– Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video kullanılan eserlerin dereceye girme şansı yüksek olacaktır.
– Videoların en az bir dakika en fazla 3 dakika ile sınırlandırılması beklenmekte olup, bir dakikadan kısa ve üç dakikadan uzun videolar değerlendirmeye alınamayacaktır.
– Başvuruların, eserlerin “gerçek sahipleri” tarafından yapılması esas olup, başkası tarafından yapıldığı tespit edilen başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır.
– Yarışmacıların eserlerini gönderirken ad-soyad, yaş ve adres (posta adresi, telefon ve varsa e-posta adresi) bilgilerini mutlaka belirtmeleri gerekmektedir. Bu bilgileri eksik olan yarışmacıların eserleri değerlendirmeye alınamayacaktır.

Yarışma Ödülleri:
1., 2., ve 3.’ye Akıllı telefon
4., 5. ve 6.’ye Tablet
Yarışmaya katılan bütün katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Aydoğan Ademovski, Ramstore Makedonya’nın tüm hisselerini satın aldı

Sonraki Haber

Priştine’de “Türkiye Bursları Başvuruları” bilgilendirme toplantısı düzenlendi