Bulgaristan’da, İris Programının temel öncelikleri arasında koronavirüsten (COVID-19) etkilenen aileleri destekleme, temel ihtiyaçlarını sağlama ve çocuklar ile ebeveynler arasındaki ayrılma riskini azaltma bulunuyor.

Program, sivil girişimleri (halk kültür evleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, girişim grupları) finanse edecek ve bir proje için verilecek maksimum hibe miktarı 20 bin levadır. Finansman başvurusunun son tarihi yoktur, fonlar mevcut finansal kaynaklar tükenene kadar her 10 günde bir dağıtılacak.

İris Programı, Bulgaristan Bağışçılar Forumu, Çocuklar için Ulusal Ağ ve Sivil Girişimler Çalıştayı Vakfı’nın girişimiyle kuruldu, Sivil İnisiyatifler Çalıştayı Vakfı tarafından yönetilmektedir.

İris programı, salgın ve ekonomik kriz koşullarında korunmasız aileleri güçlendirecek eylemlere acil destek olarak 620 bin leva değerinde finansal kaynak sağlayacak. Program, özel bağışçıların ek bağışlarına açıktır. İlk bağışçılar arasında Açık Toplum Enstitüsü Vakfı yer alıyor. Bağışlar, 17777 kısa numaraya platformata.bg aracılığıyla veya doğrudan Sivil Girişimler Çalıştayı Vakfı’nın banka hesabına bir DMS IRIS etiketi gönderilerek yapılabilir.

Finansman sağlamak için tüm koşullar www.frgi.bg web adresinde bulunabilir.

COVID-19 salgını Bulgaristan’ın önünde sağlık alanında ciddi zorluklar yarattı. Ekonomi önündeki zorlukların daha az olmadığı ortaya çıktı.

Sağlık krizinin üstesinden gelmek, olağanüstü hal sırasında ilk görevlerden biriydi. Toplumumuzun üstesinden gelmesi gereken ciddi bir sorun, ekonomik iyileşme ve her şeyden önce ekonomik süreçlerin en yoksul ve en savunmasız gruplar üzerindeki olumsuz etkisidir. Binlerce Bulgaristan vatandaşı işini kaybetti ve istihdam bürolarına kaydını yaptırdı. Ücretsiz izin kullanan ve zor durumda olan serbest meslek sahipleri veya mikro işletme sahiplerinin sayısı da yüksektir. Kriz öncesi diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla yüksek yoksulluk oranına ek olarak sağlık alanındaki yeni zorluklar ve ekonomik zorluklar, büyük çocuk gruplarını ve ebeveynlerini zor yaşam koşullarına soktu.

 

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bulgaristan’da işsizlik rakamları

Sonraki Haber

Kosova’da koronavirüs vaka sayısı 1.147

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 1 =