Bulgaristan’da Covid-19 nedeniyle işgücü piyasasının izlenmesinden elde edilen Ulusal İstatistik Enstitüsü (NOİ) ve İstihdam Ajansı’nın özet verilerine göre, 3 Şubat – 31 Mayıs 2020 döneminde işsizlik bürolarına yeni kayıt yaptıran işsizler 180 185 kişidir. Aynı zamanda istihdam bürolarına kayıtlı olan 73 bin kişi istihdam edilmiştir.

Bölgelere göre veriler, yeni kaydedilen işsizlerin yaklaşık 25 bin kişi olarak en fazla sayıda başkent Sofya’da olduğunu ve başkenti, 16 bin işsiz ile Filibe’nin izlediğini gösteriyor.

İşsizlik bürolarına kaydını yaptıran kişiler arasında işe başlayanların sayısı, yine 6 500’den fazla olmak üzere başkentte ve 5 500’den fazla olmak üzere Filibe kentinde en yüksek.

Ülke genelinde yeni kaydedilen işsizlerin sayısının 31 000’i aştığı 6-12 Nisan döneminde bir patlama yaşanmıştır.

Aynı dönemde sadece 3 bin kişi işe başlamıştır. Covid-19 nedeniyle işgücü piyasasının izlendiği 3 Şubat – 31 Mayıs 2020 dönemi boyunca yeni işe başlayanlara göre yeni kaydedilen işsizlerin sayısı ciddi seviyede yükselmiştir. Mayıs ayının son iki haftası bundan istisnadır.

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu’nda (KNSB) başuzman olarak görevli Atanaska Todorova, konuyla ilgili şöyle yorumda bulundu: “Mayıs ayında yeni kaydedilen işsizlerin sayısı ancak 30 500’dür ve onların 25 600’ü işe başlamıştır. Bu da issizlerin işsizlik bürolarına kaydını yaptırmasından ziyade daha fazla kişinin işe başladığı dönüm noktasının hala süreklilik göstermediğini ve belki de hükümetin işsizliğin azaltılması ve çalışan sayısının artırılmasına yönelik tedbir ve programların genişletilmesi veya zenginleştirilmesi zamanı geldiğini gösteriyor”.

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Dünyada Kovid-19 salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 390 bini aştı

Sonraki Haber

Bulgaristan’da koronavirüsten etkilenen çocuk ve aileler desteklenecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − seven =