Bulgaristan Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanlığını yürüten Askeri Tıp Akademisi (VMA) Başhekimi Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, bu sabah gazetecilere verdiği brifingde, ”29 Nisan 2020 Çarşamba günü ilk defa Bulgaristan’da VMA’da iyileşmiş hastalardan koronavirüse (Covid-19) karşı antikor içeren kan plazması alındı ve kritik durumda olan bir hastaya aktarıldı” diye bildirdi.

Prof. Dr. Mutafçiyski, ”Bu sabah hastanın durumu iyi, ateşi yok ve kendini iyi hissediyor. Ancak tedavi sonrası alınacak sonuç ve varılacak netice hakkında konuşmak için henüz çok erken” diye ekledi.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı, VMA’nın kan bankası olan tek hastane olduğu için bu avantajı kullandıklarını belirtti.

Prof. Dr. Mutafçiyski, ”Böylece koronavirüse karşı antikorlar içerdiği kanıtlanmış kan plazması bağışında bulunmak isteyen birçok gönüllünün talebini de karşılayabiliriz. Kan enfeksiyonları bulaşma olasılığını ortadan kaldırmak için üç gündür gönüllüleri bu işleme hazırladık. Onları plazma alma işlemine hazırlayınca daha aynı gün bir hastaya dondurulmuş değil, taze kan plazması aktarıldı. Plazma bir kişiden bir hasta için alındı” dedi.

 

 

Kırcaalihaber

Önceki Haber

‘Salgının ramazana rastlaması insanı dinin özünü aramaya yönlendirdi’

Sonraki Haber

İftar yemeği yerine ihtiyaç sahipleri sevindirildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × five =