Bulgaristan’da iflas uyarısı medyaya sızdı

Bulgaristan’da Maliye Bakanı Rositsa Velkova’nın devletin iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna ilişkin raporu, basına sızdı.

Raporda Velkova, leva-avro kurunun değişme riski olduğunu, ülkenin avro bölgesine girişinin belirsiz bir süre ertelenmesi gerektiğini ve ülkenin finansal istikrarı için IMF kredisine ihtiyaç olduğunu belirtti. Velkova durumun ciddi finansal kesintiler gerektireceğini ve gelirlerin dondurulmasına yol açabileceğini belirtti.

Basına sızan raporda Bulgaristan’ın ciddi problemlerle karşı karşıya olduğunu ifade eden Velkova, iflastan kaçınmak için maliye politikalarında acil düzeltme tedbirlerine gerek duyulduğuna dikkat çekti.

Hızlı bir şekilde yalanlandı

Maliye Bakanı Velkova, devlet televizyonu BNT’ye bir açıklama yaparak basına sızan raporu yalanladı ve devletin iflas etme riskiyle karşı karşıya olmadığını savundu.

Velkova, hükümetin 2023 devlet bütçesi yasa tasarısında belirtildiği üzere, ülke maliyesinin yüzde 3 seviyesinde bir açıkla istikrarlı olduğu ve bir tehdit bulunmadığı konusunda güvence verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova da Bulgaristan’ın iflasla karşı karşıya olmadığını söyledi.

Balkan News

Read Previous

Priştine’de Uluslararası Turizm Fuarı açıldı

Read Next

Macaristan Başbakanı Orban: Türk dünyası, Türk devletleri, kilit bir rol oynayacaktır