Bulgaristan’da hükümeti kurma görevi PP-DB ittifakına verildi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoda ikinci en büyük grubu olan Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) ittifakına hükümeti kurma görevini verdi.

Cumhurbaşkanlığında yapılan törende Radev, “Anayasal yükümlülük olarak bu görevi size vermek zorundayım.” dedi.

PP-DB adına görevi kabul eden başbakan adayı Nikolay Denkov, “Bulgaristan’ın, insanların sorunlarına çözüm getirecek, istikrarlı bir hükümeti ve bütçeyi kabul edecek, Ceza Kanununu değiştirecek ve gerekirse anayasal değişikliği yapabilecek, çalışabilir bir parlamentoya ihtiyacı var.” diye konuştu.

Daha önce parlamentoda en büyük grubu olan eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi hükümet kuramamıştı.

Toplam 132 sandalyeye sahip GERB ile PP-DB ittifakı, koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmaya varmış, ancak daha sonra siyasi anlaşmazlık nedeniyle bu uzlaşı rafa kaldırılmıştı. ​​​​​​​

Bulgaristan anayasasına göre, 240 üyeli parlamentoda kabinenin güvenoyu alabilmesi için en az 121 milletvekilinin desteğine ihtiyaç bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Radev’in, parlamentoyu feshederek erken seçim için tarihi belirlemeden önce meclisteki üçüncü bir partiye kabineyi kurmak üzere son bir şans vermesi gerekiyor.

Hükümet kurulamaması durumunda Bulgaristan vatandaşları son 2 yılda 6. kez sandık başına gidecek. ​​​​​​​
AA

Read Previous

YTB’den Bulgaristan’daki zorunlu göçün 34. yılına özel video röportaj

Read Next

Bosna Savaşı’nda kaybolan 3 kişinin kimliği tespit edildi