Bulgaristan’da buğday rekoltesi geçen yıla göre % 20 daha az

Bulgaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’daki tahıl üreticileri, Ukrayna’dan kontrolsüz tahıl ürünleri ithalatına karşı olası protesto eylemlerine hazırlanıyorlar. Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Kostadin Kostadinov, ”Ukrayna’dan üretim aracıları, malları üçüncü ülkelere göndermek yerine, Avrupa tahıl koridorlarının sunduğu fırsatlardan yararlanarak bunları dampingli fiyatlarla Avrupa pazarlarına sunmakta, böylece sadece yerel üreticilere zarar vermekle kalmamakta, aynı zamanda yerel hasat için gerekli olanlar depoları da işgal etmektedir” diye belirtti.

Konstantinov, “Şu anda bu tahıl, üretim standartlarının Ukrayna’dan tamamen farklı olduğu, yakıt, gübre, tohum fiyatlarının tamamen farklı olduğu AB üyesi ülkelere kontrolsüz giriyor. AB’deki çiftçilerin agro-ekoloji ve çok daha fazlasıyla ilgili bir dizi yükümlülüğü yerine getirmeleri gerekiyor. Şu anda ülkemize daha düşük fiyata gelen bu tahıl, fiyatlarımızı alt üst ediyor” diye açıklamada bulundu.

Kostadinov’a göre, şimdiye kadar yaklaşık 6 bin ton buğday, bin ton arpa Ukrayna’dan Bulgaristan’a girdi ve sadece 16 Haziran’dan bu yana – yaklaşık 230 bin ton ayçiçeği ve önceki iki ayda 300 bin ton daha ithal edildi.

Kostadinov, bu miktarların, kendi depoları olmayan üreticilerin mallarını karşılıksız satmak zorunda kalabilecekleri bir ay içinde Bulgar üretimi için ihtiyaç duyulacak depoları işgal ettiğini söyledi.

Başkan Konstantinov’a göre, bir dizi Doğu Avrupa ülkesindeki tahıl üreticileri benzer sorunlarla karşı karşıya ve şu anda ortak eylemler tartışılıyor. Dernek 26 Temmuz’da bir toplantı düzenleyecek ve eylemlerine karar verecek.

Soruna bir çözüm, Avrupa tahıl koridorlarının fikirlerini takip etmek ve Ukrayna’dan gelen üretimi üçüncü ülkelere satmak ve iç piyasada kalmamak olacaktır. Kostadinov, Karadeniz’de ticaret yeniden başlarsa, bunun Ukrayna’dan gelen tahılın AB’den geçemeyeceği anlamına da geleceğini belirterek, kontrol eksikliğinin o kadar büyük olduğunu ve ithalatta kalite kontrollerinin ancak şimdi gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Ulusal Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı, “Devlet birkaç aydır işine bakmıyor” dedi ve buğday hasadının yaklaşık yüzde 85’inin hasat edildiğini ve yerlerdeki kuraklıklar, donlar ve mahsullerin donması ve gecikmiş yağışlar nedeniyle geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 daha zayıf olacağını belirtti. Bazı yerlerde rekolte 300-400 kg, bazılarında ise 500-600 kg ila 800 kg arasında seyrediyor ve üretimin hangi fiyattan ve nerede yapılacağı endişeleri var.

Başkan Kostadin Kostadinov “Pazarlar çok sınırlı ve talep yok – depolar kanola ile dolu, bu ürüne talep yok ve fiyat baskısı var. Buğday için de aynı şey – bize Ukrayna’dan ithalat yapacağımızı söylüyorlar” diye sözlerine ekledi.

Kuraklıkla ilgili sorunlar sorulduğunda Kostadinov, gelecekte daha ciddi kuraklık dönemlerinin beklendiğini, ancak Bulgaristan’ın sulama sistemleri için yeterli önlemleri almadığını ve bazı yerlerde iş eksik yapıldığını ve özel girişimcilerin inisiyatifine güvenildiğini belirtti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Bağcılar Belediye Başkanı Özdemir Priştine’de temaslarda bulundu

Read Next

Atina’dan Türkiye’nin azınlık okullarıyla ilgili açıklamasına yanıt