Atina’dan Türkiye’nin azınlık okullarıyla ilgili açıklamasına yanıt

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Batı Trakya’daki dört azınlık ilkokulunun kapatılmasına ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Kathimerini’ye göre Ankara, bölgedeki Müslümanların haklarını koruyan 1923 Lozan Antlaşması hükümlerinin ihlal edildiğini söylüyor.

Kathimerini’deki habere göre “Ankara, mesnetsiz durumlar öne sürmek için ne yazık ki bir kez daha gerçekleri alt üst ediyor.” Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexandros Papaioannou Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “onları baştan sona reddediyoruz” dedi.

Papaioannou, Yunan makamlarının, okulun açık kalması için gerekli asgari dokuz öğrenci sayısını karşılamadıkları için okulların faaliyetini askıya almaya karar verdiğini söyledi. Toplam 29 azınlık olmayan ilkokulun da aynı standarda uymadığı için kapatıldığını söyledi. “Dolayısıyla azınlık öğrencilerinin haksız muameleye maruz kaldığı iddia edilemez” dedi.

Sözcü, “Yunan devletinin eğitim politikası ile ilgili kararları, yüksek kaliteli eğitim sağlamak amacıyla tüm Yunan vatandaşları için eşitlik temelinde ve ayrımcılık yapılmadan alınmaktadır.” dedi.

Dışişleri sözcüsü “önümüzdeki eğitim öğretim yılında Trakya’da 99 azınlık ilköğretim okulunun faaliyete geçeceğini söyledi. Bu arada, biri kuzeydoğu Ege adası Imvros’ta olmak üzere İstanbul’da yalnızca üç Rum azınlık okulu faaliyet gösterecek, ancak Bozcaada’da ders yapılmayacak.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri sözcüsü “Trakya’daki Müslüman azınlığın nüfusu yaklaşık 120.000 kişidir. Türkiye’deki Rum azınlığı 3.000 kişiyi geçmezken, Lozan Antlaşması zamanında aynı sayıdaydılar. Türkiye için ne yazık ki rakamlar Lozan Antlaşması’na kimin saygı duyduğu ve kimin uyguladığı konusunda kendi inkar edilemez gerçeğini ortaya koyuyor” dedi.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Bulgaristan’da buğday rekoltesi geçen yıla göre % 20 daha az

Read Next

DEB Partisi, Türk Azınlık haklarının gasp edilmesini kınadı