Bulgaristan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, Covid-19’a Karşı Ulusal Aşılama Planı’nı Uygulama Kurulu toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan’da aşılama sürecinin beşinci aşaması başlıyor” diye bildirdi. Beşinci aşamada hapishanelerdeki tutuklu ve hükümlüler, barınma merkezlerinde kalan sığınmacıların aşılanacağı ve erişilmesi zor olan gruplara ait kişilere de mobil aşılama ekipleri gönderileceği anlaşıldı.

Sağlık Başmüfettişi, “Pfizer / BioNTech aşısı ve daha sonra Moderna aşısı muhtemelen 12 yaş üzerindeki çocuklara uygulanacak, halihazırda 6 yaşın üzerindeki çocuklar için aşıların klinik denemeleri devam ediyor” diye açıkladı. Uzmanın ifadesine göre, bu ihtimal önümüzdeki iki veya üç ay içinde bir gerçek olacak.

Aşılama, çevrimiçi başvuru ve kayıt platformu aracılığıyla aile hekimliği birimlerinde ve aşılama için “yeşil koridorlar” oluşturulmasıyla gerçekleştirilmeye devam edecek.

Doç. Dr. Kunçev, “Aşılar, Avrupa genelinde aşı olmak isteyen kişi sayısından daha fazla olacak. Şimdilik ülkemizde vaka sayısında düşme eğilimi devam ediyor. Umarım yaz mevsimi salgın açısından daha sakin bir dönem olur. Yeni suşların ve varyantların ortaya çıkmasının yanı sıra sonbaharda durumun ne olacağı tahmin edilemez. Devletler böyle ihtimallere karşı hazırlıklı olmalı. Avrupa Komisyonu şimdiden 2022 ve 2023 için büyük miktarlarda aşı alımı için pazarlık yapıyor” diye ekledi.

AstraZeneca aşısının ilk dozunu alanlarla ilgili olarak Sağlık Başmüfettişi, insanların neredeyse % 95’inin ikinci doz için aynı aşıyı seçtiğini belirtti. Uzmanın ifadesine göre, Covid-19’a Karşı Ulusal Aşılama Planı’nı Uygulama Kurulu da bunu tavsiye ediyor. Ancak ikinci doz aşı olmak için başka bir aşı tercih edenlere böyle bir fırsatın verileceği anlaşıldı.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

DSÖ: Kovid-19 vaka ve ölüm sayıları düşüyor ama aşılardaki ‘şok edici küresel eşitsizlik’ büyük risk

Sonraki Haber

Kosova’da belediyeler Kovid-19 tedbirlerinin hafifletilmesini talep ediyor