Bulgaristan’da akaryakıtta indirim uygulaması sona erdi

Bulgaristan’da milletvekilleri, Maliye Bakanı Rositsa Velkova’nın talebi üzerine tedbirin geçerlilik süresinin uzatılmasını reddederek satın alınan her litre akaryakıt başına 25 stotinki indirim uygulanmasına son verdi. Tedbir, 31 Aralık’ta sona erecek, çünkü bunun için mali kaynak olsa bile Bütçenin Geçerlilik Süresini Uzatma Yasası’nın bir parçası olarak kabul edilmedi ve Milli Gelirler Ajansı (NAP) bu tarihten sonra onun uygulanmasını yönetemeyecek.

Bakan Velkova, Meclis kararının ardından şöyle bir yorum yaptı: “NAP’ın görevleri kanunda belirtilmiş olup, yalnızca Halk Meclisinin NAP’a görev atayabileceğinden dolayı Bakanlar Kurulu NAP’a görev atayamaz”.

Ancak Velkova’nın akaryakıt indirimiyle ilgili teklifi, Bütçenin Geçerlilik Suresini Uzatma Yasası’nın oylanmasında önce mümkün olan son anda tartışmaya açıldı ve yasa tasarısı komisyonda ikinci okumada görüşülürken tartışılamadı.

Maliye Bakanının fikri, tedbiri geçici kabinenin hazırladığı yeni bir tedbir versiyonu netleşene ve kamuoyu tartışmasını geçene kadar yeni yılın ilk ayına kadar sürdürmekti. Geçici kabine, tedbirin belirli bir grubu hedeflemesini ve Lukoil Neftohim Burgas Şirketi’nin fazla karından peşin ödenen vergi gelirleri ile karşılanmasını düşünüyordu.

Kırcaalihaber

Read Previous

2023’te dünyayı Rusya-Ukrayna krizinin etkileri ve enerji krizi riski bekliyor

Read Next

Hırvatistan’ın Schengen’e girmesiyle ne değişecek?