Bulgaristan’da 6 yılda 50 binden fazla çocuk okula geri döndürüldü

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov çocukları okula geri döndürülmelerinden sorumlu koordinasyon biriminin temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından Başbakanlık’ta yaptığı basın açıklamasında, “Son altı yılda savunmasız gruplardan 50 000’den fazla çocuk okula geri döndürüldü” diye bildirdi.

Toplantıya ayrıca Eğitim ve Bilim Bakanı Galin Tsokov, çalışma ve sosyal politikalar, içişleri, sağlık, bölgesel kalkınma ve bayındırlık, maliye bakanlıkları ve Devlet Çocuk Koruma Ajansı, Sosyal Yardımlar Ajansı, Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Belediyeler Birliği temsilcileri ile bölge valileri de katıldılar.

Denkov, “Birkaç yıldır okulu bırakanları okula geri döndürmeyi ve orada tutmayı amaçlayan bir mekanizma kullanıyoruz. Son altı yılda 50 000’den fazla çocuk, eğitimlerine devam edebilmeleri için eğitim sistemine geri kazandırıldı ve okulda tutuldu. Bu iş oldukça zor, bir takım kurumlar arasında koordinasyon gerekiyor” dedi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Galin Tsokov’un yeni eğitim öğretim yılı başlamadan önce eylem planını sunduğu anlaşıldı.

Tsokov, “Bu altı yıl içinde okulu bırakan öğrencilerin oranı yaklaşık %40 oranında azaldı ve her yıl yaklaşık 9000 çocuk kalıcı olarak eğitim sisteminde kaldı. Bu onlar için bir gelecektir” diye açıkladı.

1223 ekip ve aralarında çeşitli kurumların temsilcilerinin de bulunduğu toplam 18 600 kişi, çocukların eğitim sistemine geri kazandırılması için çalışıyorlar.

İçişleri Bakanlığı ve Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden (GRAO) okul ve okul öncesi eğitim sistemine geri kazandırılması gereken çocuklara ilişkin güncel verileri bir ay önce vereceklerine dair güvence alındıktan sonra söz konusu birimlerin çalışmaları daha yeni eğitim öğretim yılı başlamadan optimize etmesi bekleniyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da çocukların gece kulüplerine alınmasını yasaklayan idari talimata onay

Read Next

“Emeklilik fonu istikrarlı, ödemeler zamanında ve güvenilir”