Bulgaristan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Yabancı şirketlerin Bulgaristan’a yatırım yapma isteğini ve ülkemize yatırım yapmakla ilgilendiğini bildiren 602 mektup geldi” diye bildirdi.

Girişim, dünyanın dört bir yanındaki Bulgaristan’ın diplomatik misyonlarının nezdindeki ticari ve ekonomik İlişkiler ofislerinde (STİV) görevli ekonomi müşavirleri arasında yatırım çekmek ve ihracatı desteklemek için bir tür rekabetin başlaması sonucunda başladı.

Bakan, “Gelen mektupların sayısına gerçekten şaşırdım. Yatırım niyet mektubu, ihracat işlemleriyle ilgili beyan ve işbirliği niyet mektubu olan 602 adet mektup söz konusudur” diye ifade etti.

Onların 129’unun yatırım niyet mektubu, 218’inin ihracat işlemleriyle ilgili beyan ve 255’inin işbirliği niyet mektubu olduğunu belirten Petkov, en fazla 300 mektup beklediğini ifade etti.

Maliye Bakanı Asen Vasilev, “Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen bu kadar çok şirket olduğuna göre, çoğunun gerçekten yatırım yapması için artık aktif olarak çalışmalıyız. Cumartesi gibi erken bir tarihte bunlardan birinin ülkemizde doğrudan yatırım yapacağını duyurabileceğimizi düşünüyorum” diye açıkladı.

Bulgaristan Yatırımlar Ajansı İcra Müdürü Stamen Yanev, yabancı yatırımların Bulgaristan’ın yabancı ülkelerde yürüttüğü reklam kampanyaları olarak da kullanılabileceği yorumunu yaptı.

Yanev, “Üç Deniz Girişimi kapsamında diğer ülkelerin yatırım ajansları ile yakın ilişkiler kuracağımızı ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan daha fazla destek almak için karşılıklı AB’nin çıkarına olan bu tür bir işbirliğini başlatacağımızı umuyoruz. Bu temelde, Bulgaristan’ın inovasyon alanında bir merkez ve geleceğin otomobillerinin merkezi olmasını umuyoruz” diye kaydetti.

Bakan Petkov’un ifadesine göre Avrupa Uzay Ajansı yetkileri, ülkemizin bu yönde iş geliştirme fırsatlarını değerlendirmek için Bulgaristan’a gelecekler.

Avrupa ve Amerikan şirketlerinin yanı sıra Asya merkezli şirketlerin de Bulgaristan’da yatırım yapmakla ilgilendiği anlaşıldı. Bu şirketlerden biri uzay uydusu bileşenleri üretimi gerçekleştiriyor, diğeri ise elektrik enerji depolama tesislerine sahiptir.

Kircaalihaber

Önceki Haber

11. Uluslararası İzcilik Yaz Kampı Ohri’de başladı

Sonraki Haber

Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 128 sığınmacı kurtarıldı