Kuzey Makedonya’nın güneybatısındaki Ohri şehrinde bu yıl 11’incisi düzenlenen “Uluslararası İzcilik Yaz Kampı”nın açılışı programı düzenlendi.

TİMEBALKAN

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle, Türkiye İzcilik Federasyonu ve Kalkan Derneğince düzenlenen yaz kampının açılışına TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, Türkiye ile Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu temsilcileri, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Türkiye ve 7 Balkan ülkesinden 400 izci katıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt, burada yaptığı konuşmada, izciliğin doğayı koruyup geliştirme ve kişilerin kendi imkan ve becerileri ile hayatta kalmalarını sağlamayı amaçladığını söyledi.

TİKA’nın gençlere daha iyi bir gelecek sunabilmesi amacıyla bugüne kadar doğrudan çocuk ve gençlere yönelik, tıpkı dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi birçok projeyi hayata geçirdiğini ifade eden Söğüt, “Kuzey Makedonya’da da doğrudan çocukları ve gençleri ilgilendiren eğitim şartlarının iyileştirilmesi doğrultusunda bugüne kadar sayısız okul inşası, konferans ve benzeri çalışmalar hayata geçirildi, sağlık projelerimizde de çocuklar ve gençler her zaman en ön planda oldu. Desteklediğimiz proje ve çalışmalar bunun en önemli nişanesidir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İzcilik Federasyonu ve Kalkan İzcilik Kulübü organizasyonunda on yıla aşkın bir süre Kuzey Makedonya’da düzenlenen uluslararası izcilik kamplarının önemine değinen Söğüt, “Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından eğitim verilen izci liderlerinin tecrübelerini Balkan ülkelerindeki izcilere aktararak vatanına, milletine ve devletine karşı sorumlulukları çerçevesinde teorik ve pratik eğitimler sunulmakta böylece farklı dil ve kültürlere sahip gençler arasında dayanışma ve birlikteliği artırarak kardeşçe yaşayabilecekleri birer ortam sağlanması hedeflenmektedir.” diye konuştu.

Söz konusu proje sayesinde aynı dili konuşmasalarda gençlerin aynı hisleri paylaştıklarını kaydeden Söğüt, hedeflenen amaçlardan birinin de aynı eğitimi alarak aralarındaki insani bağın güçlenmesine katkı sağlanması olduğunu belirtti.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı da salgın sürecini izcilikteki okçuluk faaliyetine benzemesi temennisinde bulundu.

Subaşı, “Biliyorsunuz en uzağa giden ok en fazla gerilmiş yaydan çıkar. Bu pandemi sürecinin bizi böyle iyice germiş, birlik ve beraberliğe doğru en uzağa atılmış oku atmasını diliyorum. İnşallah gönül coğrafyamızdaki bu güzel kardeşlerimizle birlik ve berberliğimiz artarak devam eder.” ifadelerini kullandı.

Kalkan Derneği Başkanı Cengiz Destan ise her yıl söz konusu organizasyonu düzenlerken heyecan hissettiklerini söyledi.

Bu seneki heyecanın daha farklı olduğunu ifade eden Destan, “Çünkü sizleri biraz daha fazla özledik. Pandemi maalesef bir yıl boyunca bizleri ayırdı. Bu ayırmanın devamında bu uluslararası organizasyonun Makedonya’da TİKA’nın destekleriyle düzenlenmesini, mutluluğunu ve Allah’a karşı şükrünü hissediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Program sonunda Kalkan Derneği tarafından katılım sağlayan misafir ve medya temsilcilerine plaket takdim edildi.

Önceki Haber

80 lisanslı rehbere 2 buçuk milyon denar destek

Sonraki Haber

Bulgaristan’a yatırım yapmak isteyen şirketlerden 600’ü aşkın mektup geldi