Bulgaristan ve Macaristan Avrupa’da güvenlik ve barış için birlikte çalışmaya devam edecek

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 25 Mayıs’ta Budapeşte’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Macar mevkidaşı Tamaş Şuyok ve Başbakan Viktor Orban ile yaptığı görüşmelerde, Bulgaristan’ın enerji kaynaklarının iletimi ve tedariki konusunda öngörülebilir ve güvenilir bir ortak olmaya devam edeceğini söyledi.

Bulgaristan ve Macaristan Avrupa Birliği’nde güvenlik ve barış için birlikte çalışmaya devam edecektir. Ukrayna’daki savaş ülkelerimizin karşı karşıya olduğu en ciddi risk olmaya devam etmektedir; bu nedenle savaşın sona erdirilmesi için diplomatik çaba sarf edilmelidir. Bugün Budapeşte’de baş başa bir görüşme gerçekleştiren ve Bulgar ve Macar heyetleri arasındaki genel görüşmelere liderlik eden Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Macar mevkidaşı Tamaş Şuyok’un ortak tutumu budur. Devlet Başkanı Macaristan’a resmi bir ziyarette bulunuyor.

Cumhurbaşkanları Radev ve Şuyok basına yaptıkları ortak açıklamalarda Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmaların tırmanmasına ve NATO üyesi ülkelerin Ukrayna topraklarına asker ve daha fazla silah göndermesine karşı çıktılar.

Cumhurbaşkanı Radev, “Savaşın uzamsal kapsamının ve yoğunluğunun artmasına izin vermemeliyiz, bu nedenle savaşı mümkün olan en kısa sürede sona erdirmek için diplomatik yollar bulunmalıdır. Barışçıl bir çözüme ulaşmak için daha fazla akla ve çabaya ihtiyaç var,” dedi.  Genel görüşmeler sırasında Bulgaristan Devlet Başkanı, uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak Ukrayna’da barışı tesis etmeyi amaçlayan her türlü girişimin desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

İki Cumhurbaşkanı, Bulgaristan ve Macaristan arasındaki derin kültürel ve tarihi bağların ve dostane ikili ilişkilerin verimli bir işbirliği için mükemmel bir temel oluşturduğunu ve benzer öncelik ve değerleri paylaştıklarını vurguladılar. Macaristan, Bulgaristan’ın öncelikli ekonomik ortaklarından ve önde gelen yatırımcılarından biridir. Ticaretin dinamikleri olumludur ve ticaretin değeri halihazırda 2.5 milyar Euro’yu aşmıştır. Ticaret, bankacılık ve turizm gibi geleneksel işbirliği alanlarının yanı sıra, yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli endüstriler ile savunma sanayii alanlarındaki ortaklıklar da umut vaat etmektedir.

İki cumhurbaşkanı, enerji alanındaki işbirliğinin ilişkilerimizde kilit öneme sahip olduğunu vurguladı. Tamaş Şuyok, Bulgaristan’ın Macaristan’a doğal gaz sevkiyatı için büyük önem taşıdığını ve ülkemizin bu rolünün gelecekte Azerbaycan ve Türkiye’den doğal gaz ithal ederek güçlendirilebileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Şuyok, “Bu, gelecekte güvenli bir taşıma rotası anlamına geliyor ve doğal gazın Bulgaristan üzerinden geçişinin güvenli ve istikrarlı kalması bizim için son derece önemli” dedi. Rumen Radev ortak açıklama sırasında Bulgaristan’ın Macaristan için güvenilir bir enerji kaynağı tedarikçisi olacağını söyledi. Bulgaristan’ın komşu ülkelerle kurduğu enerji bağlantısının yanı sıra Akdeniz’den yedi sıvılaştırılmış doğal gaz terminaline ve hem Yunanistan hem de Türkiye’nin gaz iletim ağlarına erişiminin, Macaristan’ın ve Orta ve Doğu Avrupa’daki diğer müttefik ve ortakların arz güvenliğine ve çeşitliliğine katkıda bulunduğunu vurguladı. Rumen Radev, Macaristan’ın, Bulgaristan’ın Güney Gaz Koridorundan Avrupa’ya ilave miktarlarda doğal gaz taşımak üzere, birkaç Avrupa ülkesinin mevcut altyapısını kullanarak Dayanışma Halkası girişimini oluşturma fikrini destekleyen ilk ülke olduğuna dikkat çekti.

Macaristan Cumhurbaşkanı, Macaristan’ın Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e tam katılımı konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü söyledi. Rumen Radev ise göç baskısı ve yasadışı göçle mücadelenin AB için ortak bir risk olduğunu ve bunun diğer Avrupa ülkelerinin dayanışma ve desteğini gerektirdiğini belirtti. Radev’in sözleriyle, ortak sınırlarımızı korumak, transit ülkelerle ve göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliği yapmak için etkili politika ve mekanizmalara ihtiyaç vardır.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev ziyareti sırasında Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi. Bulgaristan ve Macaristan arasındaki dostane ikili ilişkilere, kültürel ve tarihi bağlara dikkat çekilen görüşmede Viktor Orban, Bulgar toplumunun ülkenin kalkınmasına yaptığı katkıyı takdirle karşıladı.  Görüşmelere Bulgaristan Enerji Bakanı Vladimir Malinov ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siyarto da katıldı. Görüşmede karşılıklı ilgi alanlarındaki işbirliğinin yanı sıra Avrupa gündemindeki konular da ele alındı.

Cumhurbaşkanı Radev toplantıda, enerji sektöründeki ortaklığın ikili ilişkilerde kilit öneme sahip olduğunu söyledi. Çeşitlendirme politikası sayesinde Bulgaristan’ın Yunanistan ve Türkiye’de rezerve edilmiş sıvılaştırılmış gaz kapasitesine erişimi olduğunu ve bunun da ülkemizin Macaristan dahil diğer ülkelerle işbirliği yapması için fırsatlar yarattığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Radev ayrıca, ortak çabalarla Bulgaristan ve Macaristan’ın Orta ve Doğu Avrupa’da enerji güvenliğini sağlamak için ortaklık yapabileceğini söyledi.

Rumen Radev ve Viktor Orban, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Avrupa için yarattığı güvenlik riskleri ile olumsuz sosyal ve ekonomik sonuçları ele aldı. İkili, düşmanlıkların durdurulması ve uluslararası hukuk temelinde barışçıl bir çözüm bulunması için etkili diplomatik çabalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Görüşmede Macaristan’ın Temmuz-Aralık 2024 döneminde üstleneceği AB Konseyi Dönem Başkanlığı da ele alındı. Rumen Radev, AB genişlemesinin sürdürülebilir olması için, iyi komşuluk ve temel insan haklarına saygının kilit unsurlar olduğu açık ilke ve kriterlere dayanması gerektiğine dikkat çekti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Bulgaristan Çarı Ferdinand’ın naaşı, Sofya’ya götürülecek

Read Next

Saraybosna’daki “Ferhadiye Katliamı”nda öldürülen 26 sivil törenle anıldı