Bulgaristan Türklerinin sembolü Türkan bebek Edirne’de anıldı

Bulgaristan’da, 1984 yılındaki asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında katledilen 18 aylık Türkan Feyzullah ölümünün 38. yılında anıldı.

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde, 17 aylıkken annesinin kucağında Bulgar askerlerin açtığı ateş sonucu şehit olan ve totaliter Komünist rejim döneminde direnişin sembolü haline gelerek “Türkan bebek” olarak anılan Türkan Feyzullah, şehadetinin 38. yılında Edirne’deki anıt önünde anıldı. Bulgaristan’dan çok sayıda kişinin katıldığı törende, soydaş öğrencilerin okuduğu şiirlerle duygusal anlar yaşandı. 

“BİZLER BU BEDELİ GEÇMİŞTE DEFALARCA ÖDEMİŞ BİR MİLLETİZ”

Bu acı olayın 38’nci yıl dönümü dolayısıyla Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Eski Göçmen Evleri olarak adlandırılan bölgede Türkan Bebek’in adını taşıyan parkta düzenlenen tören yoğun katılımla gerçekleşti. Törende konuşan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, bu anlamlı günde yaşanan birlik ve beraberlikten dolayı bir yandan mutluluk duyduklarını öte yandan ise duygulandıklarını aktardı.

Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Kızılağaç ilçesinden gelen öğrenciler şiir dinletisi sundu. Dinleti sırasında bazı katılımcılar gözyaşlarını tutamadı. Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık konuşmasında, tarih boyunca Türk olmanın ve Türk varlığını geliştirmenin bir bedeli olduğunu ifade etti.

Programa Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Edirne Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Bulgaristan HÖH milletvekilleri Sezgin Mehmed ve Erten Arnisova, Bulgaristan’ın Haskova ili Stanbolovo Belediye Başkanı Adnan Yıldız, sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

qha

Read Previous

Yunanistan’ın ölüme ittiği 182 düzensiz göçmen kurtarıldı

Read Next

Fransa’da öldürülen Türk gencin cenaze namazı kılındı