Bulgaristan, Türkiye’de evsiz kalan insanlar için konteyner nakliyesi organize ediyor

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile yaptığı görüşmede, “Bulgaristan tarafı ve özellikle Bulgaristan Devlet Demiryolları (BDZ) Şirketi, Türkiye’de yaşanan depremler sonrasında evsiz kalan insanların barınması için konteynerlerin taşınması konusunda tam yardım sağlıyor. İlk aşamada 70-80 yapıyı teslim etmek için intermodal taşımacılık yöntemi kullanılacak.” dedi.

Büyükelçi Sekizkök, doğal afetten zarar görenlere gösterdikleri yakın ilgi ve son 15 gün içinde sağlanan yardımlar için Bulgaristan devleti, gönüllüler ve bağışçılara derin şükranlarını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı, ayrıca Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda frigorifik kamyonlar için yeni güzergahların faaliyete geçirilmek üzere olduğunu belirtti. Onlar ayrıca gıda ürünlerinin geçişini kolaylaştırmaya katkıda bulunacaklardır. Aleksiev, “Bizim için temel öncelik, malların sınır kontrol noktasından geçiş süresini azaltmaktır” diye kanaat getirdi. Bakan, yakın gelecekte Yanbolu ile Edirne arasında yeni bir demiryolu sınır kapısı açılması için bir mutabakat zaptı imzalanacağına dair ümidini dile getirdi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

AB’den Ukrayna’ya savaşın 1. yıl dönümünde destek sözü

Read Next

Sırp Bakan Memic ile Büyükelçi Aksoy, Belgrad’da turizm fuarını ziyaret etti