Bulgaristan Maliye Bakanlığı, avroya geçiş için güncellenmiş bir stratejiyi kabul etti

lots of euro bills on the table

Bulgaristan Maliye Bakanlığı, Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne katılımına ilişkin bilgi ve tanıtıma yönelik iletişim stratejisinin güncellenmiş bir versiyonunun Hazırlık Koordinasyon Kurulu tarafından kabul edildiğini duyurdu.

Stratejinin üç aşaması var.

Açıklamada, “Belgede, vatandaşlara doğru, erişilebilir ve zamanında bilgi sağlanmasıyla AB’nin ortak para birimi avronun ülkemizde resmi ödeme aracı olarak uygulamaya sokulmasının yararları, ülke için orta ve uzun vadeli etkileri ve sürecin ilerlemesi için önemli olan tüm pratik yönleri konusunda bilgi verecek geniş çaplı bir iletişim ve bilgilendirme kampanyasının uygulanması öngörülüyor” diye belirtiliyor. Kampanyanın hazırlık, temel ve fiili olmak üzere üç ana aşamada gerçekleşmesi, ikinci aşamanın ise en yoğun olması planlanıyor.

İlk aşamada, Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne katılmasının sağlayacağı faydalar ve fırsatlar ile ülkenin Maastricht kriterlerini karşılamaya hazır olup olmadığı hakkında bilgi sağlanması amaçlanacak. Bakanlık, bu aşamada amacın insanlar için önemli olan soruları yanıtlamak ve konuyla ilgili spekülasyonların ve yanlış iddiaların yayılmasına yönelik fırsatları ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

İkinci aşamada esas olarak AB’nin ortak para biriminin benimsenmesine ilişkin pratik bilgilere odaklanılacak. Kredi ve mevduat dönüşümünün nasıl yapılacağı, tüzel kişiler tarafından atılacak idari adımlar, muhasebede yapılacak değişiklikler, avro madeni para ve banknotların güvenlik özelliklerinin neler olduğu, ticari yerlerde fiyatların avro ve leva olarak açıklanmasının nasıl yapılacağı, usulsüzlüklerin nereye ve nasıl bildirileceği anlatılacak.

Üçüncü aşama, yeni para biriminin resmi olarak kabul edilmesinin ardından onaylanması ve vatandaşların kurumlara olan güveninin artırılması açısından çok önemli olacak. Hem temel pratik bilgilerin hatırlatılması hem de vatandaşlara devletin tüketici haklarını korumak için aldığı önlemlerle ilgili bilgi verilmesi amaçlanacak.

Bulgaristan, 2025’in başından itibaren AB’nin ortak para birimi avroya geçmeyi hedefliyor ve hükümet bunun tamamen uygulanabilir bir hedef olduğu görüşündedir.

Kırcaalihaber

Read Previous

“Kahramanmaraş’tan-Prizren Maraş”a etkinlikleri başladı

Read Next

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Filistin-İsrail gündemiyle toplandı