Bulgaristan ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin 120. yıl dönümü

Bulgaristan Devlet Arşivleri, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) ve BTA ile ortaklaşa tertipledikleri sergide, 120 yıllık geçmişe sahip Bulgaristan-ABDdiplomatik ilişkilerinin tarihi anları sunuluyor. “Amerika’yı keşfetmek. Bulgaristan ile ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin 120’nci yılı” başlığını taşıyan sergi,  Dışişleri Bakanlığı’ndaki “Amerika” Müdürlüğü’nün fikri üzerinde gerçekleştiriliyor.

Devlet Arşivleri Dairesi Başkanı Doç. Mihail Gruev, sergi açılışında şunları belirtti: “Bu sergi, henüz resmi ilişkiler kurulmadan önce, iki halk arasındaki kültürel, dini ve ekonomik ilişkilerin daha geniş bir panoramasını sunuyor. Serginin birinci bölümünde, Bulgar topraklarındaki çeşitli Amerikan Protestan misyonları, çağdaş Bulgaristan’ın mimarları olan ilk entelektüeller ve devlet adamları kuşağının yetiştiği ve ABD dışındaki en eski Amerikan okulu olan İstanbul’daki Rober kolejinin faaliyetleri de gösteriliyor.

Sergide iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 1903 yılında kurulmasına ve Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında ilişkilerin dinamikleri üzerine vurgu yapılıyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Bulgaristan’ın kalkınmasında yer alan Amerikan vakıflarına da yer verilmiştir. Aralık 1941’de Bulgaristan’ın ABD’ye savaş ilan etmesi ve 1950’de diplomatik ilişkilerin kesilmesi gibi ikili ilişkilerdeki kırılma noktalarına da değinilmiştir.

Serginin sonunda ise İkinci Dünya Savaşı sonrasında Bulgaristan ile ABD arasındaki ilişkiler, en üst düzeyde gerçekleştirilen ikili ziyaretler ve imzalanan ikili anlaşmalar tanıtılıyor.

Sergi, 31 Ağustos 2023 tarihine kadar her gün 09:00-17:30 saatleri arasında Devlet Arşivleri’nin sergi salonunda izlenebilir.
BNR


Read Previous

Sırbistan, 2023 Dünya Kupası’nda 3 yıldız oyuncusundan mahrum kalacak

Read Next

Yunanistan’da onarım çalışması yapılan köprü kısmen çöktü