Uluslararası finans piyasalarına giriş yapmaktan bahsedildiğinden bir gün sonra Bulgaristan Maliye Bakanlığının toplam tutarı 2,5 milyar avro veya yaklaşık 5 milyar leva olan iki tahvil ihraç ettiği açıklandı. Kapital gazetesinin haberine göre, tahvillerin vadeleri 10 ve 30 yıl.

Maliye Bakanlığı ilk başta yaklaşık 2 milyar avro değerinde tahvil teklif ettiğini açıkladı. Ancak talebin bu miktarı çok aştığı (7 milyar avronun üzerinde değerde tahvil satın alma teklifleri geldi) ve bu nedenle nihayet her iki emisyonundan 1.25 milyar avro değerinde tahvil satıldığı anlaşıldı.

Maliye Bakanlığının resmi bir açıklama yaparak borç alma konusunda ayrıntı vermesi bekleniyor.

Bu, Bulgaristan’ın 2016’dan bu yana uluslararası finans piyasalarına ilk girişi. Ülke, mali açıdan istikrarlı görünüyor ve borç almak, kesinlikle gerekli olduğundan ziyade her ihtimale karşı alınıyor.

Mali rezerv yaklaşık 10 milyar leva ve salgın ekonomiyi ve bütçeyi vursa da, Temmuz ayı sonuna kadar bütçe fazlası vardı (Maliye Bakanlığı tahminine göre ancak Ağustos ayında harcamalar gelirleri aşacak – beklenen açık yaklaşık 190 milyon leva).

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Mescid-i Aksa Kovid-19 nedeniyle yeniden ibadete kapatılıyor

Sonraki Haber

Başbakan Zaev, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu ile görüştü