Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, iki günlük resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Yunanistanda, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ile görüştü.

Zaev, bölgedeki iyi komşuluk ilişkilerinin bir örneği olarak Kuzey Makedonya ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ve güven inşa edilmesine onay ve katkı olan Cumhurbaşkanı Sakelaropoulou ile görüşme fırsatından dolayı teşekkürlerini iletti.

Görüşmede, Prespa Anlaşması’nın iki komşu ülke arasındaki otuz yıllık açık sorunu çözmenin yanı sıra bir ittifak ve ortaklık yarattığı ve bugün Yunanistan’ın AB entegrasyon sürecinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin güçlü bir destekçisi olduğu değerlendirildi.

Başbakan Zaev, Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği üyeliği müzakereleri sürecini başlatacak olan AB Konseyi’nin Almanya başkanlığı sırasında ilk hükümetler arası konferansın başarılı bir şekilde başlaması için Yunanistan’ın ana lobicilerden biri olacağına olan güvenini dile getirdi.

Görüşmede Başbakan Zoran Zaev’e Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov ve Ekonomik kaynaklar ve yatırımlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bitiki eşlik etti.

Önceki Haber

Bulgaristan Hükümeti sermaye piyasalarından 5 milyar leva borç aldı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da koronavirüs vaka sayısı 16 bini geçti