Bulgaristan, dünyanın en hızlı mobil internete sahip ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Konseyi çerçevesinde düzenlenen üst düzey panelde Bulgaristan’ı temsil eden Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Grigori Grigorov, “Dijital sektör Bulgaristan’da en hızlı büyüyen sektörlerden biri ve dünyanın en hızlı mobil internet ortalamasına sahip ilk 10 ülkesi arasındayız” diye kaydetti. Etkinlik 11 Temmuz 2023’te Cenevre’de gerçekleşti.

Bakan Yardımcısı, “Ana hedefimiz, 2030 yılına kadar tüm nüfuslu alanların 5G tarafından kapsanmasıyla gigabit bağlantıya ulaşmaktır. İnternet ve ilgili tüm hizmetlerin kullanımında bir gecikme olduğundan dolayı merkezden uzak ve seyrek nüfuslu bölgelerde altyapının geliştirilmesi önemli bir önceliktir” dedi.

Grigorov, ekonomik ve sosyal büyümenin bir aracı olarak yeni teknolojilerin geliştirilmesinin de önemli bir görev olduğunu vurguladı. Bunun bir örneği, Sofia Tech Park’ta bulunan yüksek performanslı süper bilgisayardır. O, bilimsel araştırma topluluğunun yanı sıra özel ve genel kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Forumdaki Bulgaristan temsilci, internet bağlantısına olan güvenin güçlendirilmesinin yeni iş modellerinin başlatılmasını teşvik edeceğine, yerel ekonominin rekabet gücünü artıracağına ve seyrek nüfuslu ve uzak bölgelerde sosyal uyumu sağlayacağına dikkat çekti.
Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’dan Türkiye’ye yangın söndürme desteği için teşekkür

Read Next

Birinci Başbakan Yardımcısı Grubi’nin aracı ateşe verildi