Bulgaristan, Doğu Avrupa’da bağlantı için aktif olarak çalışıyor

Bulgaristan Başbakanı Akademisyen Nikolay Denkov, “Gelecek İçin Viyana Diyaloğu” başlığı altında gerçekleştirilen 20. Viyana Ekonomik Forumu 2023 sırasında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan ulaşım, enerji ve dijital bağlantıları geliştirmek için komşularıyla aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Ülkeler arasındaki bağlantıyı güçlendirmek için 8 Nolu Pan-Avrupa Koridorunun inşaatını tamamlamamız gerekiyor. Bu koridor, sadece Doğu-Batı ekseninde gelişmeyi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Doğu Avrupa’daki diğer güzergahlarla da bağlantı kuracak” diye kaydetti.  

Başbakan, Avrupa Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Kosova Başbakanları Dimitır Kovaçevski ve Albin Kurti, Moldova ve Karadağ Başbakan Yardımcıları Dumitru Alayba ve Nick Jeloshay ile birlikte “Zor Zamanlarda Ekonomik İş Birliği İnşa Etmek” konulu panel tartışmasına katıldı. 

Denkov, Kuzey Yunanistan’ın ana limanları olan Selanik, Kavala ve Dedeağaç’ı Bulgaristan’ın Karadeniz ve Tuna Nehri üzerindeki deniz ve nehir limanlarına bağlamak için çalışmalar yapıldığını kaydetti. Başbakan, “İlgili altyapının inşası tüm Balkan bölgesinin kalkınmasına yardımcı olacak, insanlara ve işletmelere fayda sağlayacaktır” diye belirtti. Denkov, ülkelerin rekabet etmektense birlikte çalışmanın daha iyi olduğunu fark etmesiyle başarı elde edileceğini de sözlerine ekledi.

Doğu Avrupa’daki iyi bağlantının, tüm AB vatandaşlarına birçok fayda sağlayacağının altını çizen Başbakan, “Avrupa, her gün takdir edilmesi gereken çok kültürlü bir toplum örneğidir” diye kaydetti. Denkov, mevkidaşlarını zorlukların üstesinden gelmek ve sorunları fırsata dönüştürmek için uyumlu çalışmaya çağırdı.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova, Sırbistan’ın silahlı eylemine AB’nin tepki göstermesini talep etti

Read Next

Bulgaristan Meclis Başkanı Jelyazkov, Üsküp’te temaslarda bulunuyor