Bulgaristan’da geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev, ülkesinin Kuzey Makedonya ile diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Svetlan Stoev ülke medyasına yaptığı açıklamada, ülkesinin Kuzey Makedonya ile diyaloğa ve iş birliğine hazır olduğunu fakat toplantıların belli koşullar altında yapılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Kuzey Makedonya’nın Dışişleri bakanları arasında telefon görüşmesi teklif ettiğini ve bunun Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stoev’in programına göre en kısa sürede yapılacağı ifade edildi.

– K. Makedonya ile Bulgaristan arasındaki kriz

17 Kasım tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

Priştine’de Filistin halkına destek yürüyüşü düzenlendi

Sonraki Haber

Makedon muhalefet liderinden terör devleti İsrail’in saldırılarına destek