Bulgaristan Dışişleri Bakanı Gençovska: Ukrayna’yı desteklemeye devam ediyoruz

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska, Brüksel’deki NATO Karargahında düzenlenen Olağanüstü NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları YüksekTemsilcisi Josep Borrell ile NATO’yla ortak çalışan Finlandiya ve İsveç de katıldılar. Toplantıda devam eden Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ülkeye destek verilmesinin yanı sıra uluslararası toplumun koordineli çabalarının bir parçası olarak da dahil olmak üzere NATO’nun yanıtı tartışıldı.

Müttefikler, Rusya’nın Ukrayna’yı nedensiz ve haksız yere işgalini kınayan ortak mesajları yeniden teyit ettiler. Tartışmalar, NATO’nun doğu kanadının caydırıcı ve savunma yeteneklerini güçlendirmeye vurgu yapılarak, mevcut krize acil müdahale ve müttefik ülkelerin güvenliği üzerindeki etkilerine odaklandı. Üye ülkeler Ukrayna’ya desteklerini sürdürme konusunda anlaştı. Bakanlar, çatışmanın NATO ve AB, NATO’nun Batı Balkanlar bölgesindeki ortakları, Gürcistan ve Moldova üzerindeki daha geniş etkilerini de görüştüler.

Bulgaristan Başbakanı, toplantıda yaptığı konuşmada, “Bulgaristan, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sebepsiz ve vahşi saldırganlığını şiddetle kınıyor. Bununla Avrupa güvenliğini yeniden formüle etme girişimine tanık oluyoruz” diye kaydetti. Gençovska, uluslararası düzenin büyük ölçüde çiğnendiğinin altını çizdi.

NATO, Ukrayna’daki çatışmalarda taraf değil ve Rusya ile bir çatışma aramıyor. Müttefikler Ukrayna’ya yardım etmeye devam edecek.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Bosnalı siyasetçiler, Rusya’nın Barışı Uygulama Konseyi’nden atılmasını istiyor

Read Next

Von Cramon: Kosova’ya vize muafiyeti konusunda 4 yıl geciktik