Bosnalı siyasetçiler, Rusya’nın Barışı Uygulama Konseyi’nden atılmasını istiyor

Bosna Hersek Temsilciler Meclisi’nde bir grup parlamenter, Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın Barışı Uygulama Konseyi’nden (PIC) çıkarılmasını talep etti.

Daha İyi Bir Gelecek İçin Birlik (SBB) partili milletvekili Edita Djapo, Temsilciler Meclisi’ne Bosna Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasından sorumlu olan Barışı Uygulama Konseyi’den çıkarılması için konseyin tüm üyelerine müracaatta bulunma çağrısı yaptı. Djapo, Rusya’nın üyeliğinin askıya alınmasıyla Dayton anlaşmasının sistematik bir şekilde çiğnenmesinin önüne geçileceğini söyledi.

Djapo, bunu yapmanın Bosna Hersek Temsilciler Meclisi’nin insanlığa karşı görevi olduğunu zira bu şekilde Rusya’nın bölgeyi istikrarsızlaştırmasına engel olunabilineceğini ifade etti.

Djapo’nun teklifine destek veren Bizim Parti (NS) milletvekili Predrag Kojovic de Barışı Uygulama Konseyi’nin kurucusu 55 ülkenin Rusya’nın bu konseydeki yerini sorgulamasının büyük öneme sahip olduğunu kaydetti. Kojovic, saldırgan bir ülke olarak Rusya’nın Bosna Hersek’te barışın gözetimine yönelik uluslararası çabalara katkı sağlayamayacağını söyledi.

Bosnalı Sırp siyasetçilerin boykot ettiği oturumda konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Denis Zvizdic de Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz saldırılarını kınayarak, neredeyse tüm dünya Rusya aleyhinde konum alırken Bosna Hersek’te bazı politikacıların Rusya, Beyaz Rusya, Kuzey Kore ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bulunduğu safları tercih etmesini eleştirdi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hollandalı efsane futbolcu Müslüman olduğunu duyurdu

Read Next

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Gençovska: Ukrayna’yı desteklemeye devam ediyoruz