Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı Geşev ve ailesine bombalı suikast girişimi

Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı İvan Geşev ve ailesi, bombalı suikastın hedefi oldu.

Başsavcı Yardımcısı Borislav Sarafov, basına yaptığı açıklamada, Başsavcı Geşev’in ailesi ile içinde bulunduğu kortejin, başkent Sofya yakınlarında geçtiği güzergahta patlama meydana geldiğini bildirdi.

Olayda kimsenin zarar görmediğini aktaran Sarafov, “Belli ki Başsavcı Geşev öldürülmek üzere birileri tarafından hedefe alınmıştır. Yaklaşık 3 kilogram dinamit gücüne sahip bombanın korkutma amaçlı değil, öldürme amaçlı kurulduğunu tahmin ediyoruz. Patlama, 30-40 santimetre derinlikte ve 3 metre çapında bir çukur açmıştır.” ifadesini kullandı.

UZAKTAN KUMANDA İLE PATLATILDI

Sarafov, patlamanın meydana geldiği yerde şarapnel (misket) parçalarının da bulunduğunu bildirerek, “Profesyonel bir şekilde kurulup uzaktan kumanda ile patlatıldığı tahmin edilen bomba, şans eseri Geşev ve ailesine zarar vermemiştir.” diye konuştu.

Terör eylemi şüphesiyle çok yönlü soruşturma açıldığını aktaran Sarafov, “Bu, sadece Başsavcı’ya karşı değil devlete karşı tüm kurumlara yönelik bir suikast girişimidir. Devlet, böyle eylemlere müsaade etmez. Suikast, kesinlikle cezasız kalmayacaktır.” dedi.

Sarafov, Başsavcı Geşev ve ailesinin güvenilir bir yerde, koruma altında bulunduğunu kaydetti.

ntv

Read Previous

‘Saklı Yüzler Bosna’ filminin galası Kosova’da yapıldı

Read Next

Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen 39 düzensiz göçmen kurtarıldı