Bulgaristan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerini makamında kabul etti.

Radev, “Adil seçimler, demokrasinin en etkili garantörü , toplum ve kurumlar olarak hukuk devletinin bu aracına olan güveni artırmak için çalışmalıyız” diye kaydetti.

AGİT temsilcileri, 4 Nisan’da Bulgaristan’da yapılacak milletvekili genel seçimlerini gözlemleme amaçlı uluslararası bir misyonun parçası.

Bulgaristan’ın ilk kez pandemi koşullarında seçim yapmanın zorluğu ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Devlet Başkanı, bu bağlamda seçim sürecinden sorumlu kurumlar, sağlık yetkilileri, Parlamento’da temsil edilen ve Parlamento dışı siyasi oluşumlar, sivil toplum kuruluşları ve yurt dışındaki Bulgar topluluklarının temsilcileriyle bir dizi istişare toplantısı gerçekleştirdiğini anımsattı. Radev, “Toplantıların amacı, vatandaşların sağlığı ve oy kullanma haklarının garanti altına alınmasının yanı sıra seçim sürecinin dürüstlüğü, şeffaflığı ve erişilebilirliğini sağlayacak tedbirler alarak vatandaşların seçime katılımını teşvik etmektir. Herhangi bir seçimin meşruiyetini vatandaşların yoğun katılımı belirler ve halkın bir sonraki parlamento ve hükümete olan güveni onlar için en büyük sermaye” diye vurguladı.

Görüşmede milletvekili genel seçimlerinin düzenlenmesi ve yürütülmesi ile ilgili bir dizi konu görüşüldü. Karantinaya alınan vatandaşların anayasal oy kullanma haklarını kullanabilmeleri için oluşturulan koşullar; yeterli sayıda seyyar sandıklarda oy kullanılmasının düzenlenmesi; makinelerle ve kağıt oy pusulalarıyla eşzamanlı oy kullanma sonuçlarının işlenmesinde ortaya çıkan zorluklar; ülkemizde önceki seçimlerde bildirilen geçersiz oyların yüksek oranda olmasına imkan verilmemesi; oy pusulalarının sayılması ve seçim protokollerinin hazırlanması sırasında video gözetim uygulaması getirilmesi tartışması ve ayrıca yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları için uzaktan oy kullanma potansiyeli gibi konulara vurgu yapıldı.

AGİT Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Corinne Yonker, bunun Bulgaristan’da görevli dokuzuncu AGİT seçim gözlem misyonu olduğunu vurguladı ve bu misyonun çalışmalarında ülkemizde yapılan önceki seçimlerle veya diğer ülkelerdeki seçimlerle karşılaştırmaları değil, bu alanda uluslararası organizasyonların standart ve kriterlerini rehber edineceğini belirtti.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Ankara’daki Kosova Büyükelçiliği önünde Kudüs protestosu düzenlendi

Sonraki Haber

Bulgaristan Başbakanı Borisov, Rusya ile açık ve pragmatik ilişkilerden yana