Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sofya’da göreve yeni başlamasından dolayı Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova ile bir araya geldi.

İkili ilişkileri ele alan ikili, her iki tarafın da onları iyi niyetle ve pragmatik davranarak derinleştirme arzusunu dile getirdi.

Borisov, Bulgaristan’ın ulusal çıkarları ve Avrupa-Atlantik öncelikleri doğrultusunda Rusya Federasyonu ile açık ve karşılıklı yarar sağlayan bir diyalog kurmak istediğini vurguladı.

Başbakan, Büyükelçi Mitrofanova’ya ülkemizde yürüteceği görevinde başarılar diledi ve iki ülke arasında ekonomi ve ticaret alanında ciddi işbirliği potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Borisov, iki ülkenin kültür, turizm ve tarım gibi bir dizi alanda başarılı ortaklıklar geliştirebileceğini söyledi.

Bu yılın Ocak ayı ortasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eleonora Mitrofanova’yı Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçisi olarak atadı. Mitrofanova, önceki Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçisi Anatoliy Makarov’un yerini aldı.

Makarov’un görev süresi son yıllarda Rusya’nın Bulgaristan Büyükelçiliği’nde Rus casuslarının tespit edildiği çok sayıda olayla ilişkilendirildi.

En son casusluk skandalı birkaç gün önce patlak verdi.

18 Mart’ta gizli servislerin Sofya’da Rus casuslarını gözaltına aldığı ortaya çıktı. Savunma Bakanlığı daha sonra iki askeri görevlisinin tutuklandığını doğruladı.

Savcılık ayrıca sanıkların aralarında Savunma Bakanlığı ve Askeri İstihbarat Başkanlığı’ndan üst düzey yetkililerin de bulunduğu altı Bulgar olduğunu duyurdu.

Başsavcı İvan Geşev, casusların yakalandığı olayın yakın tarihimizde eşi benzeri olmadığını vurguladı.

Yeni Rusya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova olayı Bulgar istihbarat servisleri tarafından sahnelenen bir “gösteri” olarak nitelendirdi ve Rusya’nın Bulgaristan topraklarında yasadışı hiçbir şey yapmadığına dair güvence verdi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, AGİT Seçim Gözlem Misyonu temsilcileriyle görüştü

Sonraki Haber

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri ilklere sahne olacak