Bulgaristan Başbakanı Glavçev: Ukrayna’yı destekliyoruz, Avrupa’nın görüşünü destekliyoruz

Yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri bağlamında dezenformasyon ile mücadele Avrupalı liderlerin gündeminde.

Bulgaristan Başbakanı Dimıtır Glavçev Avrupa Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, üye devletlerin ve tüm kurumların senkronize ve koordineli bir şekilde hareket etmeleri için kararlı adımlar atmalarının önemli olduğunu söyledi.

Brüksel’de, Birliğin ve üye devletlerin, yapay zeka da dahil olmak üzere dezenformasyondan, bilginin yabancılar tarafından manipüle edilmesinden ve seçim süreçlerine müdahaleden kaynaklanan her türlü riski yakından izleme ve sınırlama kararlılığını içeren kararlar kabul edildi. Başbakan, “Avrupa’nın vardığı sonuçlar doğrultusunda Bulgaristan’ın dezenformasyona karşı savunmasız kalmaması için mücadele ediyoruz,” dedi.

Ukrayna konusunda ise Başbakan Dimitır Glavçev Bulgaristan’ın güçlü desteğini teyit etti. Başbakan, “Ukrayna’yı mümkün olan her şekilde destekliyoruz. Avrupa’nın tutumunu destekliyoruz” dedi. Glavçev’in sözlerine göre yardım kaynakları, yaklaşık 2 buçuk ila 3 milyar Avro olduğu tahmin edilen dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirler olabilir. Başbakan Glavçev ayrıca AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borel’in Kiev’e mümkün olan en kısa sürede füzesavar sistemleri sağlama çağrısına da değindi.

Başbakan Dimitır Glavçev ayrıca Bulgaristan’ın Türkiye ile AB diyaloğunun yeniden başlatılmasına verdiği desteğin altını çizdi. Glavçev, AB ile ortaklık ve gümrük birliğinin modernizasyonu konularında Türkiye ile diyaloğun genişletilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Dimitır Glavçev Avrupalı mevkidaşlarına Bulgaristan’daki gelişmeler hakkında da bilgi verdi. Görüşmelerin odak noktasını Anayasa değişiklikleri ve 9 Haziran’da yapılacak seçimlerin hazırlıkları oluşturdu.


Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

İstanbul’dan Bulgaristan’a giden yolcu otobüsü Kırklareli’nde kaza yaptı

Read Next

Mehmed Arif’in çocuk hikaye kitabı “Nisan Yağmuru” çıktı