Bulgaristan Başbakanı Denkov: Hükümet net bir görevle kuruldu, iktidarı ve kurumları, yolsuzluk yükünden kurtarmak

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov’un bugünkü hükümet toplantısında yaptığı konuşmasında, “Hükümet net bir görevle kuruldu: İktidarı ve kurumları, geçiş yılları boyunca sürükledikleri yolsuzluk yükünden kurtarmak.

Bunu kabul ettik, idari ve yasama programına kaydettik, Başbakan Yardımcısı Mariya Gabriel ile el ele tutuştuk ve bunun için çalıştık. Bu hükümetin temel önceliği, yolsuzlukla mücadele ve adalet reformu olup, bu, halka adalet duygusunu geri getirecek ve Bulgaristan’daki iş dünyası ve yatırımcılar için ortamı iyileştirecektir.” diye belirtti.

Son 9 ayda parlamentoyla birlikte çok şey başarıldığını sözlerine ekledi. Başbakan Denkov, “Anayasa’yı ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Kanunu’nu değiştirdik. Başsavcı’nın işlemleri üzerinde denetim getirdik. Siyasi müdahalelerden bağımsızlığı sağlamak amacıyla Yüksek Yargı Kurulu’na ilişkin kanunlarda değişiklikler hazırladık. Ama bu yeterli değil! Sopaların değil, adaletin olması için görevi tamamlamamız gerekiyor” dedi.

Başbakan, Noter ve Pepi Euro gruplarıyla ilgili son ifşaatların adalet sistemimizin bir borsaya dönüştüğünü herkese gösterdiğini belirtti. “Suçla mücadele etmek yerine, siyasilerin koruması altındaki organize gruplar, Servislerin, Savcılığın ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun gözleri önünde cinayetler işliyor. Şimdi siyasi cesarete ihtiyaç var” dedi.

Akad. Denkov, bundan sonraki adımların bu hükümetin dayandığı yönetim ve yasama programında belirtildiği şekilde atılması çağrısında bulundu. Denkov sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak önümüzdeki birkaç ay içinde yolsuzlukla mücadele ve adalet sisteminde reform için belirlenen yolda yürüdükten sonra GERB ile nasıl ilerleyeceğimizi tartışmaya hazırız.”Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

BM: Şubatta Gazze’ye ulaştırılan yardımlar, ocak ayına göre yüzde 50 azaldı

Read Next

Balkanlarda Süreli Yayınlar Sempozyumu gerçekleştirildi