Bulgaristan Başbakanı Denkov: Çiftçilere yönelik yeni mutabakat taslağına hazırız

Bulgaristan’da hükümet, çiftçilerle imzalanmasını önerdiği yeni Mutabakat Zaptı’nın ana noktalarını hazırlıyor ve belgenin nihai hale getirilmesi için görüşmelerin devam etmesini bekliyor.

Amaç, sürecin mümkün olan en kısa sürede engellenmesini kaldırmak ve böylece kabinenin 2023’te zarara uğrayan tahıl üreticilerine destek vermesine olanak sağlamak.

Bu, Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov tarafından Tarım ve Gıda Bakanı Kiril Vatev ve “Tarım” Devlet Fonu Genel Müdürü Georgi Takhov ile birlikte yaptığı ortak basın toplantısında açıklandı.

Başbakan, müzakereler ve yeni Mutabakat Zaptı’nın kapsamındaki hususların uygulanmasına yönelik çalışmalar yerine protestolar ve ablukalarla geçirilen her günün, çiftçilerin devletten ek mali yardım alabileceği anı geciktirdiği konusunda ısrarcıydı. Avrupa Komisyonu’ndan önerilen yeni tedbirlere ilişkin bir bildirim alınana kadar kaçınılmaz bir gecikme yaşanacağı konusunda uyardı.

Başbakan Akademisyen Denkov, Kabine’nin çiftçilere müzakere masasına dönme çağrısında bulunduğu taslak Memorandumun en önemli noktalarına vurgu yaptı.

Sektörün beklediği mevzuat değişikliklerine gelince, çiftçiler hükümetin tam desteğine sahip. Akademisyen Denkov, “Talepleri adil ve biz de aynı fikirdeyiz.” diye vurguladı. Halihazırda 7 yasa tasarısı hazırlanıyor ve çok ileri bir aşamada. Bunlardan beşi Şubat ve Mart aylarında kamuoyunun tartışmasına sunulacak. Bazı kanunlarla ilgili olarak Tarım ve Gıda Bakanlığı hali hazırda sektör temsilcileriyle ve şube teşkilatlarıyla birlikte çalışıyor. Kanun tasarılarının bir an önce üzerinde mutabakata varılarak Meclis’e sunulması amacıyla çalışmaların bu kısmı öncelikli olarak devam ediyor.

Buna ek olarak hükümet, tarım üreticileriyle birlikte Avrupa Komisyonu ile Avrupa’nın yeni çevresel gerekliliklerinin hafifletilmesi yönündeki talepleri konusunda müzakerelerde bulunacak. Bu gereksinimlerin bazıları halihazırda Avrupa düzeyinde değişmektedir. Başbakan, bu konuda çiftçilerle de aynı fikirde olduklarını kaydetti.

Başbakan, Bulgaristan’a ayçiçeği tohumu ithalatının muafiyetine karşı üreticilere destek verdi. Bakan Vatev, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Yulia Sviridenko’ya bu konuda bir mektup gönderdi. Başbakan Akademisyen Denkov “Hükümet ile çiftçiler arasındaki önceki anlaşmada mutabakata varılan rejimler korunuyor. Ukrayna’yla yaptığımız görüşmelerde bu rejimde değişiklik olacağı hiç dile getirilmedi.” diye kesin konuştu.

Tarımsal üreticilerin 2023 yılı kayıplarına ilişkin Başbakan, karlı işletmeleri desteklemeden fonların doğru dağıtılmasının önemli olduğunu söyledi. Akademisyen Denkov, “Süreci hızlandırmak ve çiftliklerin ek sübvansiyonları mümkün olan en kısa sürede alabilmesi için mali sonuçlarının değerlendirilmesine yönelik basitleştirilmiş bir mekanizma uygulamaya hazırız. İşçilik, kira, tohum maliyeti, gübre, müstahzarlar ve hizmetler de dahil olmak üzere operasyonel faaliyete ilişkin doğrudan maliyetlerin kanıtlanmasının bu kadar basitleştirilmiş bir versiyonu üzerinde mutabakata varırsak, fonlar Avrupa Komisyonu’ndan bir bildirim aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılacaktır.” dedi.

Başbakan, yeni Mutabakat Zaptı’nın tüm noktaları üzerinde anlaşmaya varılması ve sonucun gecikmeden tarım üreticilerinin lehine çıkması için sektör temsilcileriyle yarın saat 18.00’de görüşme yapmayı bekliyor.
Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Osmani, Kosova’nın uluslararası alanda tanınması konusunda Türkiye’den destek istedi

Read Next

Bosna Hersek’te 6 Şubat’a yönelik deprem belgeseli