Başbakan Boyko Borisov, bir gıda üretim tesisi ziyareti sırasında basına yaptığı açıklamada kapatılan tüm işyerleri ve eğlence mekânlarının 21 Aralık’ta açılması emri verdiğini bildirdi.

Şu anda alışveriş merkezleri, fitness salonları, barlar kapalı, restoranlar ise sadece evlere paket servis hizmeti sunuyor.

Başbakanın ifadesine göre, en doğru karar 21 Aralık’ta kapatılan her yerin açılması olacak.

Anaokulları ve kreşler ise daha 14 Aralık’ta açılabilir.

Başbakan, “Rakamlar aynı kalmaya devam ederse 14 Aralık’ta anaokulları ve kreşleri açacağız. Bu karar, şarta bağlı olarak verilecek” diye konuştu.

Tsalapitsa köyünde bir ekmek fabrikasında incelemede bulunan Borisov, işletmelere yönelik destek tedbirleri kapsamında milyonlarca leva destek verildiğini duyurdu.

Borisov, “Devlet tarafından küçük, mikro ve orta ölçekli işletmelere yönelik destek tedbirleri kapsamında 1 milyar 100 milyon levadan fazla destek sağlandı. Emrettiğim en iyi krizle mücadele tedbiri, 21 Aralık’ta kapatılan yerlerin yeniden açılması olacak” diye belirtti.

Başbakan, “Bunun uzun sürmesini istemiyoruz. İyileştirilenlerin sayısı yükseldi ve en iyi kriz önlemi kapatılan yerleri açmak olacak. Aşı olmak isteyen aşı yaptıracak ve çalışmaya devam edecek. Maaşının yüzde 80’i başkası tarafından ödendiği halde çalışmamanın bir yolu yok” dedi.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

“Kuzey Makedonya Türkleri Yücel Ödülleri” 14 Aralık’ta sahiplerini bulacak

Sonraki Haber

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının İngiltere’de yaygın kullanımına başlandı