Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Westeger ile telefon görüşmesi yaptı. İkili Bulgaristan’ın Avro Bölgesinin bekleme odası olarak da bilinen ERM II Döviz Kuru Mekanizmasına katılması konusunda kaydettiği ilerlemeyi ele aldı.

Başbakan, Ağustos 2018’de Bakanlar Kurulunun, ülkemizi AB Döviz Kuru Mekanizması II (ERM II) ve Bankacılık Birliğine katılmaya hazırlamak için özel önlemler içeren bir eylem planını onaylamasından sonra Bulgaristan hükümetinin, bankacılık sektörünün ve ülkemizde denetim yapan denetim organlarının son iki yılda bulunduğu tutarlı eylemlerine dikkat çekti. Borisov, ülkemizin Euro Bölgesinin bekleme odasına kabul edilmesinin Bulgaristan’daki ekonomik ortam üzerinde olumlu bir etki yaratacağına ve genel bankacılık kontrolünün Bulgar bankalarının şeffaf bir şekilde çalışmasının ek bir güvencesi olacağına olan güvenini dile getirdi.

Borisov, hükümetin ihtiyatlı maliye politikasının ülkemizin gurur duyabileceği ve örnek olabileceği başarıları arasında olduğunu vurguladı. Onun ifadesine göre, finansal istikrar ve disiplin Bulgaristan’ın COVID-19’un neden olduğu mevcut krizi iyi durumda karşılayabilmesinin ve vatandaşları ve işletmeleri desteklemeyi hedefleyen sağlık ve sosyo-ekonomik önlemlerle hızlı bir şekilde yanıt verebilmesinin temel nedenleri arasında yer alıyor. Başbakan, Bulgaristan’ın borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranının en düşük olduğu AB ülkeleri arasında olduğunu belirtti.

Görüşme sırasında Başbakan, salgından sonra AB üyesi ülkelerin ekonomilerinin hızlı bir şekilde toparlanması gereğini vurguladı. Borisov, Avrupa Komisyonunun yeni koronavirüse karşı mücadelesinin etkinliğini memnuniyetle karşıladığını ve birliğin AB’nin salgının olumsuz etkilerine verdiği genel yanıtın temel bir ön koşulu olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski’den Zaev ve Mickoski’ye toplantı çağrısı

Sonraki Haber

Levski Sofya’da teknik direktör değişikliği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 + 19 =