Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kostadin Angelov, “Acil yardım merkezlerinin modernizasyonu projesi kapsamında üç ambulans helikopteri satın alınması planlanıyor” diye bildirdi.

Bakan, küçük yerleşim yerlerinde acil bakım hizmetlerine erişimle ilgili yorum yaptı ve Bulgaristan’da hastaların bir ambulans helikopterine ancak Başbakanı ile tanışıklığı olmaları halinde erişip erişemeyeceklerine ilişkin soruyu yanıtladı.

Bu soru, Başbakan Boyko Borisov’un bu tür uçakların belirli hastalar için kullanılmasını halka açık olarak emretmesinden kaynaklanıyor.

Prof. Dr. Angelov, acil yardım merkezlerinin modernizasyonu projesinin maliyetinin 163 milyon leva olduğunu anımsattı. Ağustos ayının sonuna kadar yeni acil yardım merkezi inşaatı ve yüksek hızlı ambulans alımı işleri ihaleleri başlayacak. Üç ambulans helikopteri satın alınacak, şimdi ise ihtiyaç halinde Savunma Bakanlığı’nın “Cougar” marka helikopterleri kullanılıyor.

Bakan, ana sorunun ambulansların küçük yerleşim yerlerine ulaşım süresi olduğunu söyledi. Bu soruna Sofya ve büyük şehirlerde ambulanslar tarafından da kullanılan otobüslere ayrılmış şeritlerle çözüm bulunduğu anlaşıldı.

Devletin vaka sayısında olası bir artış olması halinde hasta kabulüne ilişkin önlemleriyle ilgili yorumda bulunan Prof. Dr. Angelov, “Sofya’daki Bulaşıcı ve Paraziter Hastalıklar Hastanesi’nde Koronavirüs Hastalarını Yönlendirme Koordinasyon Merkezi kurulacak. Oraya ambulansla sadece koronavirüs şüphesi olan hastalar getirilecek ve onları kabul edecek hastaneye yönlendirilecekler” diye bildirdi.

Günlük vaka sayısının 1000’e yükselmesi durumunda ne olacağı sorulduğunda Prof. Dr. Angelov, “Sağlık sistemi çökmeyecek” diye cevap verdi. Bakan, ”Kamu ve özel hastanelerde yatak kapasitesini artırmak için hazırlık var, dezenfektan, maske, koruyucu giyside aylarca yetecek stokumuz var. Sorun sağlık profesyonellerinin yorgunluğu” diye ekledi.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Yunanistan’da sığınmacıları taşıyan araç kaza yaptı: 10 ölü

Sonraki Haber

Kosovalı liderlerden Beyrut’a taziye mesajları