Bulgar makamları, trajik otobüs kazasının ardından otoyol denetiminin sonuçlarını açıkladı

Bulgaristan Bölgesel Kalkınma Bakanı Violeta Komitova bugün 45 kişinin hayatını kaybettiği ağır otobüs kazasının meydana geldiği Dragicevo-Dolna Dikanja karayolunda yapılan incelemenin sonuçlarını açıkladı.

Bölgesel Kalkınma Bakanı Violeta Komitova, otobüsün çarptığı koruyucu bariyerin, yolun yeniden yapıldığı 2002 yılında yürürlükte olan standartlara uygun olduğunu söyledi.

Yoldaki tek değişikliğin, saatte 90 kilometre ile sınırlandırılan ve daha sonra saatte 120 kilometreye çıkarılan hız işareti olduğunu kaydeden Komitova, “2021’de koruyucu bir bariyer kurmak için yeni şartlar var, ancak bunlar 2021’den sonra inşa edilecek olanlar için geçerli.” diye konuştu.

Komitova, otoyolu kontrol eden meslektaşları ile birlikte, yolun o bölümünde hızın azaltılmasını hemen önermelerine rağmen, kazanın nedeninin bu olmadığını iddia etti.

Analizin ardından Bakan ve mühendisler, dinlenme alanlarının olduğu tüm yerlere koruyucu bariyerle çevrili trafik ışıklarının kurulmasını teklif etti.

Bakan Komitova, 45 kişinin hayatını kaybettiği otobüste çıkan yangının nedeninin tabelalardaki ve koruyucu bariyerdeki kusurların olmadığını söyledi.

Komitova, “Yolun uzun bir geçmişi var. Maalesef vefat edenleri geri getiremeyiz. Bu alışılmadık bir felaket. Otoyollarda çok felaketler gördük, kamyonlar devrildi vs. ama burada bir yangın var ki bence bu kadar çok ölümün birinci sebebi, nasıl olduğunu bilmediğimiz bir yangın var.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Bosna Hersek’te “Inzko kanunu” mücadelesi sürüyor

Read Next

MSB: Kasımda 169 terörist etkisiz hale getirildi