Eğitimli ve kalifiye nüfusun Avrupa ülkelerine göçü nedeniyle büyük sorunlar yaşanan Bosna Hersek’te hükümetin kalifiye çalışanların Avrupa ülkelerine gitmelerine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Bosna Hersek Devlet Çalışma ve İstihdam Ajansı’nın Bosna Hersek’te işçi arayan yabancı firmalarla birlikte ülkenin farklı yerlerinde “iş bulma fuarları” organize ettiği ortaya çıktı.  

Slovenya’daki iş gücü açığı nedeniyle Bosna Hersek’te işçi arayan firmalar tarafından organize edilen fuarların hükümet eliyle desteklenme nedeninin ise Bosna Hersek’teki işsizlik rakamlarının düşürülmeye çalışılması olarak gösteriliyor.

Bosna Hersek basınındaki haberlere göre geçtiğimiz yıl Bosna Hersek’ten Slovenya’ya günde ortalama 50 kalifiye işçi gitti.

Çalışma ve İstihdam Ajansı’nın geçtiğimiz yıl Slovenya için verdiği çalışma izinleri, bir yıl öncesine göre iki kat artarak 18 bin seviyesine ulaştı.

Farklı sektörden Bosnalı işçilerin Slovenya’da aylık yaklaşık bin avro gibi bir bedelle çalıştıklarını yazan Bosna Hersek basını, kalifiye elemanların başka ülkelere gitmeleri nedeniyle Bosna Hersek’te usta bulmanın giderek zorlaştığına dikkat çekti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

TGK nüfus sayımı sonuçlarını kabul etmediğini açıkladı

Sonraki Haber

Kosova, FIFA sıralamasında en büyük yükselmeyi kaydetti