Bosnalı Sırp iktidar partilerine polis baskını

Bosna Hersek Savcılığı’nın “anayasal düzene saldırı” soruşturması kapsamında Bosna Hersek’teki Sırp entitesinde koalisyon ortağı partilerin merkezlerinde arama yapıldı.

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı (SIPA) mensubu güvenlik güçleri, soruşturma kapsamında dün ilk olarak entite hükümetinin iktidar ortaklarından Srpska Halk Partisi’nin (NPS) merkezinde arama yaptı.  

Srpskainfo’nun haberine göre güvenlik güçleri, parti başkanı Darko Banjac’a ait siyasi dokümanları aradı. Aramanın ardından Twitter’dan bir mesaj yayınlayan Banjac, “SIPA buradaydı. Yolumuza devam ediyoruz. Herkes kendi işini yapmaya devam etsin. Sırp Cumhuriyeti’nde korku yok” diye yazdı.

SIPA ayrıca Banya Luka’da Demokratik Halk Hareketi’nin (NDP) merkezinde de Sırp Cumhuriyeti meclisindeki tartışmalı oturuma ilişkin belge aradı.

Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanı ifade vermeye çağrıldı

Soruşturma kapsamında ayrıca Sırp Cumhuriyeti entite hükümetinde İçişleri Bakanı olarak  görev yapan Dragan Lukac da ifadesi alınmak üzere savcılığa çağrıldı. Lukac’ın 28 Aralık’ta ifade vermesi bekleniyor.

Savcılığın Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nde devlete ait yetkilerin entiteye devri konusundaki olağanüstü oturum aleyhinde başlattığı “anayasal düzene saldırı” soruşturması çerçevesinde, şimdiye kadar muhalif partilerin başkanları Mirko Şaroviç (SDS), Goran Selak (SPS) ve Nenad Neşiç’in (DNS) ifadesini aldığı bildiriliyor.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi’nin 10 Aralık’ta gerçekleştirdiği olağanüstü oturumda Sırp Cumhuriyeti entite hükümetine Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri dahil stratejik öneme sahip devlet kurumlarından çekilme ve entiteye ait paralel kurumlar oluşturma çağrısında bulunulan bir karar alınmıştı. Kararın ardından Sırp entite hükümetinin altı aylık süre içerisinde devlet yetkilerinin entiteye devri için yasal hazırlık yapacağı duyurulmuştu. 

Bosnalı Sırp muhalefetinin destek vermediği bu adım, anayasaya aykırı olması ve Bosna Hersek’ten ayrılık yönünde bir adım olduğu için uluslararası toplumun eleştiri ve yaptırım tehditlerine neden olmuştu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim yok

Read Next

Çevik: TİKA, Kuzey Makedonya’da 16 yılda 1.200 proje hayata geçirdi