Boşnak imamlara Sırp idarecilerden baskı

Bosna Hersek’te hutbede Srebrenitsa soykırımından bahseden bir imam, hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya kaldı. 

Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, bir hutbesinde Sırp Cumhuriyeti entitesinden “soykırımla ortaya çıkan yapı” şeklinde bahseden Bihaçlı imam Muharem Stulanovic aleyhinde soruşturma başlattı.

Stulanovic’in ifadelerinin Sırp Cumhuriyeti ceza kanununa göre Sırp Cumhuriyeti ve halkının imajını zedeleyici olduğu ileri sürüldü.

Hutbesinde Stulanovic, savaş sırasında Sırp güçlerinin Boşnakları sistematik bir şekilde katlettiklerini, kadın ve kızlara tecavüz ettiklerini ve Boşnaklara ait mülkleri yağmalayarak Sırbistan’da sattıklarını söylemişti. Stulanovic, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi tarafından illegal olduğuna hükmedilen ‘9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü’nün kutlanmasını eleştirerek, Sırp Cumhuriyeti entitesini “soykırımla ortaya çıkan yapı” olarak nitelendirmişti . 

Stulanovic’in soruşturmaya konu olan hutbesi, Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi Başkanı Nenad Stevandic tarafından da paylaşılarak “Sırp karşıtlığı” suçlamasıyla eleştirilmişti.

Bosna Hersek İslam Birliği, Stulanovic aleyhindeki soruşturmayı Sırp Cumhuriyeti hükümetinin hakikatleri konuşanları susturma girişimi olarak nitelendirerek kınadı. 

Balkan News

Read Previous

Kahramanmaraş’ta enkaz altında kalan 70 yaşındaki kadın depremden 122 saat sonra kurtarıldı

Read Next

Mamuşa’da depremzedeler için 85 bin euro toplandı